Zastupitelstvo

Mlékojedské „referendum“ o protipovodňových opatřeních nesmí být produktem improvizace zastupitelů na dnešním zasedání

Na dnešním zasedání zastupitelstva města se bude projednávat návrh referenda o realizaci protipovodňových opatřeních v Mlékojedech. Návrh ale zároveň obsahuje vyjádření ministerstva vnitra, které jasně říká, že o této věci nelze konat referendum pouze v Mlékojedech. Referendum by se pak muselo konat buď na celém území města nebo by nemohlo jít o závazné referendum, nýbrž pouze o nezávaznou anketu v Mlékojedech.

Referendum o této otázce na celém území města postrádá jakýkoliv smysl. Proč by o protipovodňových opatřeních v Mlékojedech měli a chtěli hlasovat občané celých Neratovic? Výsledkem celé akce by bylo jen vyhozené peníze na referendum, které by bylo z důvodů nízké účasti neplatné a které by ani neodpovědělo na otázku, na kterou navrhovatelé referenda chtějí odpověď – tedy jak se k protipovodňovým opatřením staví občané Mlékojed, kde by byla zdaleka nejrozsáhlejší a znamenala největší zásah do běžného života lidí.

Ačkoliv toto musí být i koaličním zastupitelům, včetně vedení města či rady města, naprosto jasné, z nějakého neznámého důvodu se přes radu města dostal tento návrh do programu zasedání zastupitelstva.

Naopak anketa pouze v Mlékojedech dává větší smysl. Pro zastupitele města by postoj lidí v Mlékojedech, kterých se protipovodňová opatření, stejně jako povodně, dotýkají nejvíce, měl být vodítkem pro jejich rozhodování. Zda jediným či jedním z více vodítek, je jiná otázka – v obou případech však významným.

Jenže anketa také vyvolává řadu otázek.

Pokud by zastupitelé na základě výsledků mlékojedské ankety rozhodli o tom, že se protipovodňová opatření nebudou v Mlékojedech stavět, znamená to, že tím padá celý projekt nebo že se postaví jen ta část projektu, která je mimo Mlékojedy?

Pokud by se postavila protipovodňová opatření pouze na levém břehu Labe, jak to ovlivní záplavová území pro stoletou vodu? Zvětší se na pravém břehu Labe, a pokud ano, tak o kolik?

Pokud by odmítnutí výstavby PPO na pravém břehu Labe znamenalo jejich konec také na levém břehu, co to bude do budoucna znamenat pro areál Spolany?

Na tyto otázky je třeba mít jednoznačné odpovědi, než k anketě dojde.

Každopádně se nabízí otázka, proč se má na zastupitelstvu jednat o zjevně nesmyslném návrhu a proč se rovnou nejde do zastupitelstva návrh ankety. Jde o dost citlivou záležitost a v takové už měly dávno proběhnout nějaká jednání mezi hlavními silami v zastupitelstvu, koaličními i opozičními, aby výsledek byl co k čemu.

Místo toho nás zastupitele dnes zřejmě čeká těžká improvizace, ze které může také vzejít docela paskvil, jak se v takových situacích často stává. Podle nás, zastupitelů za Budoucnost pro Neratovice, má být návrh ankety důkladně promyšlený a to také budeme na zastupitelstvu prosazovat – zda úspěšně, nelze předpovědět.

Související články

Back to top button