Zastupitelstvo

Město koupilo za 48 milionů pozemek za Kojetickým potokem. Co na něm bude?

Zastupitelstvo města Neratovice na svém posledním zasedání rozhodlo o koupi dvanáctihektarového pozemku mezi Kojetickým potokem a lokalitou Na Skalách od Alexandra Lobkowicze za 48 milionů korun. Všech 20 přítomných zastupitelů hlasovalo pro tuto koupi.

Dva dny před zasedáním zastupitelstva proběhla ve Společenském domě schůzka zastupitelů, na které byl ten záměr vedením města za pomoci městského architekta prezentován. Součástí prezentace byla i studie, která měla ukázat návratnost této koupě v případě, že by došlo k odprodeji pozemků po jejich zasíťování do vlastnictví zhruba 50 soukromým vlastníkům na výstavbu rodinných domů.

Zastupitelé byli několikrát výslovně ujištěni, že jde jen o jakousi modelovou studii pro účely finanční rozvahy, nikoliv o představu vedení města o konečném využití pozemku a že o využití pozemku městem bude rozhodovat až zastupitelstvo, které vzejde z příštích komunálních voleb, které proběhnou v říjnu 2022. Na základě tohoto ujištění také pro koupi pozemku hlasovali úplně všichni zastupitelé.

Poněkud překvapivá jsou tak vyjádření starosty města Romana Kroužeckého pro Archiweb, kde právě o této variantě hovoří využití pozemku hovoří jako o hotové věci:

“Na nákup, rozparcelování a následné zasíťování pozemků město využije úvěr 100 milionů korun. K prodeji poté budou nabídnuté lidem, kteří si chtějí postavit vlastní bydlení. „První studie počítá s 52 rodinnými či řadovými domky,“ uvedl starosta.

Podle něj nebudou pozemky určeny pro developery, ale radnice je hodlá prodávat jednotlivě. Vyřízení všech náležitostí potrvá přibližně dva roky, poté by mohlo město nabízet první pozemky. Cenu určí odborné posudky, které město nechá zpracovat, až bude prodej aktuální.”

Když starosta říká něco jiného na schůzce zastupitelů a něco zcela opačného tisku, tak to opravdu nevzbuzuje důvěru.

Klub zastupitelů Budoucnost pro Neratovice s takovým řešením pro využití čerstvě pořízeného pozemku zásadně nesouhlasí. Podle nás se jedná o úplně nejhorší možný způsob jeho využití. 

Celá zastavitelná část pozemku by totiž byla využita jenom a pouze pro rodinné domky a komunikace je obsluhující. Ve věci dostupnosti bydlení v Neratovicích je takové řešení nulovým přínosem pro všechny.  Navíc zcela chybí jakékoliv veřejné prostory, které by mohli užívat všichni obyvatelé města, samozřejmě pouze s výjimkou silnic.

Související články

Back to top button