Příroda

 • Zář- 2021 -
  30 září

  Festival ptactva na Mělníku tuto sobotu, sraz u Regionálního muzea

  V sobotu 2. října 2021 se v nedalekém Mělníku koná ornitologická procházka s ukázkou odchytu a kroužkování ptactva. Akci pořadají Česká společnost ornitologická, Regionální muzeum Mělník , Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a projekt Crane Life. Sraz je před budovou Regionálního muzea Mělník na Mělnickém náměstí Míru v 08:00. Od Regionálního muzea Mělník se půjde nenáročnou trasou k Hořínskému zdymadlu a dále po cyklostezce k Vltavě na tradiční místo u turistického přístřešku. Průvodcem ornitologickou procházkou bude ornitolog Petr Lumpe.

  Číst více »
 • Zář- 2020 -
  13 září

  Neratovické „šupinky“ nachytaly 105 kg ryb na dnešních dětských rybářských závodech v Předboji

  Přes 105 kg ryb nachytaly děti na dětských rybářských závodech na předbojském rybníku, které pořádaly místní organizace Českého rybářského svazu Neratovice a Předboj. Závodů se zúčastnilo 25 dětí, převážně členů neratovického dětského rybářského kroužku Šupinky. Část dětí se nemohla dostavit kvůli karanténě. Soutěžilo se v lovu karase na váhu a celkem se jich ulovilo 105,41 kg. Vítězkou se stala Klára Kunešová z našeho rybářského kroužku Šupinky s 11,1 kg nachytaných karasů. Na druhém místě byl Martin Stránský (8,4 kg) a na třetím Iveta Schneiderová (8,3 kg). Některým dětem se tentokrát nepodařilo chytit žádnou rybu, ale například Josef Zahradníček chytil několik opravdu velkých kaprů, i když v lovu karasů skončil až třináctý. Všechny zúčastněné děti si ale domů odnesly hodnotné ceny od podporovatelů kroužku. Část cen čerpal z darů od Radka Hyroše, Retro RCCC, Tomáše Horyny, Míry Marka, Petra Ježka, Petra Holého, Fandy Koubka, Jirky Rezka a od Dušana Hýbnera SÚS.…

  Číst více »
 • Srp- 2020 -
  3 srpna

  Hledá se majitel želvy. Našla se v Libiši.

  Dnes odpoledne se v ulici Nad Váhou v Libiši našla želva. Jde o želvu pardálí, jejíž domovinou je jižní a východní Afrika, nebo želvu žlutohnědou, která pochází ze Severní Afriky, jižní Evropy nebo Blízkého Východu. Želva pardálí je druh suchozemské želvy oblíbený mezi chovateli a k vidění je také v mnoha zoologických zahradách. Želva žlutohnědá je druh býložravé želvy, kterou dokonce v důsledku zavlečení můžeme výjimečně najít v přírodě i v Česku. Nálezkyně má nyní želvu u sebe a čeká, až se majitel želvy ozve. Kontaktovat ji můžete přes facebookovou stránku Neratovin. Vzkaz jí přepošleme. Aktualizace: Majitel želvy se již našel a želvu si převzal. Šlo o želvu stepní.

  Číst více »
 • Čvc- 2020 -
  28 července

  Od dnešního rána je vyhlášen stav nebezpečí vzniku požáru ve Středočeském kraji

  Český hydrometeorologický ústav vyhlásil od dnešní osmé hodiny raní stav nebezpečí vzniku požáru v celém Středočeském kraji. Tento stav znamená pro občany povinnost dodržovat zákaz rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně (např. pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství), ale také kouření s výjimkou elektronických cigaret na vymezených místech. Za místo se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru se považují lesní porosty a jejich okolí do vzdálenosti minimálně 50 m, souvislý rostlinný porost umožňující další šíření požáru, zemědělské obdělávané plochy, na nichž jsou pěstovány kultury, které jsou ve stavu možného vznícení, zejména dozrávající obiloviny a jejich okolí do vzdálenosti 100 m, stohy sena a slámy a jejich okolí do vzdálenosti 100 m. Celé nařízení Středočeského kraje o stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru si můžete přečíst zde.

  Číst více »
 • Čvn- 2020 -
  28 června

  Hledá se majitel andulky, která se našla v Libiši

  Dnes před 19. hodinou našli obyvatelé rodinného domu v Nové Libiši na své zahradě papouška. Je to andulka, zřejmě stejná, která byla viděna dnes dopoledne ve Smetanových sadech v Neratovicích. Tentokrát se ovšem andulku podařilo chytit, aby mohlo začít pátrání po jejím majiteli. „Přiletěla k nám na zahradu, je zvyklá na lidi,“ řekla Neratovinám nálezkyně, „teď se láduje slunečnicí, zjevně má hlad.“ Majitel andulky na fotografii se může ozvat do zprávy facebookové stránce Neratoviny. Kontakt s nálezkyní zprostředkujeme. PS: Majitelka andulky se už našla a s nálezkyní se spojila.

  Číst více »
 • Kvě- 2020 -
  10 května

  Krásy divoké přírody v jednom rybníku nedaleko Neratovic

  Neratovice nemají zrovna pověst bašty divoké přírody. Skutečnost je ale daleka této pověsti. V blízkém okolí Neratovic najdeme půvabná místa plná krás přírody. A když se někomu podaří tyto krásy pěkně vyfotit, jsou tu Neratoviny, aby se se svými čtenáři o tyto fotografie podělily. V tomto případě focení živočichů u rybníka nedaleko Neratovic byl úspěšným fotografem Tonda Čvančara. Na nich najdeme po zástupci tří tříd živočichů – plazi, ptáci, obojživelníci.

  Číst více »
 • Dub- 2020 -
  26 dubna

  Hledá se malá modrá samička papoušíka z Mlékojed

  Dnes v půl jedenácté dopoledne uletěl majitelům z Mlékojed malý modrý papoušek a prosí každého, kdo by cizokrajného ptáčka zahlédl, o informace, které snad povedou k jeho návratu k jeho paničce. Papoušík (latinsky Agapornis) je rod afrických papoušků s devíti druhy. Papoušíci patří mezi nejmenší druhy papoušků. V průměru dosahují délky 13–17 cm a váží asi 40–60 gramů. Pro tento rod papoušků je charakteristickým znakem malá, zavalitá postava a krátký, tupě zakončený ocas.  Hledaná samička je druhem agapornis fischerův, velká zhruba 12 cm. Kiki je podle slov majitelů plachá. Papoušíci jsou zvyklí žít ve stabilních párech. Odtud také jejich latinský název z řeckého slova „agape,“ které znamená láska. Také na uprchlou samičku Kiki čeká její sameček Riky. Přesto budou rádi za každou informaci, která by jim pomohla najít svého domácího mazlíčka, na telefonní číslo 724 952 282.

  Číst více »
 • 20 dubna

  Dnes ve 21:25 bude v Neratovicích vidět konstelace satelitů Starlink

  Konstelace satelitů Starlink firmy Space-X Elona Muska bude dnes ve 21:25 vidět z Neratovic na noční obloze V současné době tvoří konstelace 358 satelitů na oběžné dráze. Firma vynáší na oběžnou dráhu satelity ve skupinách po 60 satelitech. Odraz slunečního světla od série 5 a 6 by měl být viditelný pouhým okem nad dnešními nočními Neratovicemi po dobu 6 minut od 21:25 do 21:31. Satelity se objeví nízko na obloze (10°) na jihozápadě (249°), což je přibližně pohled směrem na Kojetice, vystoupá až do výškového úhlu 87° a zmizí z dohledu na východě (69°), což je přibližně pohled směrem na Kostelec nad Labem opět nízko nad obzorem (11°). S orientací na obloze vám pomůže také to, když zadáte svou adresu na stránce https://james.darpinian.com/satellites/?special=starlink&fbclid=IwAR2N9ULt4sy5YPIUI1faz9Ww9oyjA6UKx5lFhxBadqL2OJvqrcs7l6Zhd5k. V následujících dnech bude z Neratovic konstelace satelitů vidět v následujících časech: 21. dubna ve 4:30 po dobu 5 minut21. dubna ve 22:01 po dobu 6 minut22.…

  Číst více »
 • 18 dubna

  U třech věžáků na Kojetické už od úterý poletuje australský papoušek zpěvavý

  Tento týden se na území Neratovic objevil už druhý papoušek uprchlík. Jde o samečka papouška zpěvavého, malého papouška původem z Austrálie. Viděn byl opakovaně u třech věžáků na Kojetické ulici na přilehlých keřích i v letu. Tento druh papouška je proslulý svým překrásným zpěvem a pro svou odolnost a nenáročnost je doporučován pro začínající chovatele. Svému majiteli zřejmě ulétl. Obvykle se chová ve velké kleci nebo venkovní voliéře.

  Číst více »
 • 17 dubna

  Kácení stromů na zahradě v ulici V Olšinkách vyvolalo přestřelku mezi zastupiteli a úřadem

  Na kácení stromů v jedné ze zahrad v ulici V Olšinkách upozornila zastupitelka Anna Spěváčková (SPD). Vyjádřila přesvědčení, že odbor životního prostředí musel vydat souhlasné závazné stanovisko na pokácení dřevin ve vegetační době. Dále kritizovala, že úředníci vycházejí vstříc soukromým developerům, místo aby jednali jako orgán ochrany přírody ve prospěch obyvatel města. Místostarostka Lenka Mrzílková ve své reakci upozornila, že samospráva o povolování kácení stromů nerozhoduje, a ani nemá právo do tohoto řízení vstupovat. Vedoucí Odboru životního prostředí Adéla Uhrová uvedla, že odbor provedl první úkony šetření a chystá se prověřovat možné porušení zákona o ochraně přírody a krajiny.

  Číst více »
Back to top button