Zastupitelstvo

Zbytečná dezinfekce kontejnerových stání stála naštěstí jen 15 000 Kč

Neratovická radnice byla během nástupu koronavirové pandemie pod velkým tlakem části veřejnosti, která žádala, aby po vzoru jiných měst také Neratovice přistoupily k dezinfekci veřejných prostor.

Nejprve vedení města k takové dezinfekci přistoupit s odůvodněním, že Krajská hygienická stanice dezinfekce venkovních prostor nedoporučuje. Později však podlehlo tlaku a rozhodlo, že se budou provádět dezinfekce kontejnerových stání.

Budoucnost pro Neratovice předtím vydala stanovisko založené na odborných článcích, vyjádřeních odborníků v mezinárodním tisku a stanovisku Světové zdravotnické organizace (WHO), které se vyslovovalo proti dezinfekci venkovních prostor, neboť je v boji proti virové nákaze neúčinná a má potenciální negativní dopady na životní prostředí.

Není divu, že se na zasedání zastupitelstva města ve středu 22. dubna v interpelacích zastupitelů zeptala zastupitelka Ivana Kelinová (Budoucnost pro Neratovice), jakou částku město vydalo na dezinfekci kontejnerových stání.

Starosta města Roman Kroužecký (Společně pro Neratovice) nejprve odpověděl, že šlo o částku 30 000 Kč. Následně ho doplnil místostarosta Marek Lenc (Neratovice jinak) přesnými čísly.

Město zaplatilo za 340 litrů dezinfekce pro tyto účely 6 460 Kč a za práci dvou pracovníků zaplatilo firmě FCC, která v Neratovicích sváží komunální odpad částku 8 893 Kč. Na dezinfekci kontejnerových stání se spotřebovala polovina nakoupeného množství dezinfekce.

V boji proti nákaze nemocí covid-19 měla tato akce nulový význam. Její efekt mohl být jedině psychologický ve smyslu snížení obav některých občanů města z nákazy. Alespoň v tomto případě nešlo o vysokou částku z hlediska rozpočtu města, i když jistě i tyto peníze mohly být vynaloženy účelněji.

Související články

Back to top button