Zastupitelstvo

Starosta se ptá na názor občanů Neratovic na regulaci hazardu, ale jaký názor má starosta?

Facebooková stránka města Neratovice sdílela příspěvek z osobní facebookové stránky starosty (sic!), kde se starosta Roman Kroužecký na závěr ptá občanů města na jejich názor na regulaci hazardu. Jeho obecná úvaha na téma hazardu vedle několika obecných pravd vytváří také několik mylných dojmů či neuvádí plnou skutečnost.
K dotvoření kontextu celé debaty je třeba uvést, že v předvolební kampani ve volbách v roce 2014 starostovo hnutí Společně pro Neratovice volalo po úplném zákazu výherních hracích automatů v Neratovicích. Hazardní lobby na to reagovala kampaní, která měla očernit jak jeho, tak zastupitele Kocourka, který navrhl vyhlášku zakazující provozování výherních hracích automatů ve městě a která sklonku volebního období 2010-2014 neprošla o jeden hlas.

Mezitím parlamentem prošla novela loterijního zákona, která zavedla výraznou regulaci hazardu – přesněji řečeno, zavedla by výraznou regulaci hazardu, kdyby nechyběl zásadní prvek celé regulace, tedy registr osob, kterým je zapovězeno hrát hazardní hry. Uvedení tohoto registru do provozu zjevně vládní hnutí ANO zdržuje, když se mu v minulém volebním období nepodařilo vykostit návrh loterijního zákona tak, jak žádala hazardní lobby.

Starosta zmiňuje pracovní schůzku zastupitelů k otázce hazardu, kde měli být zastupitelé “seznámeni pracovníky živnostenského odboru s vývojem hazardu v Neratovicích, aby na základě toho mohli rozhodnout o případné regulaci.” Některé informace, které byly na schůzce uvedeny, starosta také zmiňuje.

Bohužel na schůzce padly také některé dezinformace. Například tvrzení, že pokud zastupitelstvo města schválí vyhlášku o regulaci hazardu, musí dokladovat, že v souvislosti s provozováním hazardu dochází k významnému počtu přestupků proti veřejnému pořádku. Ne, to opravdu nemusí. Ministerstvo vnitra může vyhlášku zneplatnit, ale pouze na základě toho, že je v rozporu se zákonem.

Výraznějším problémem je možnost žalovat město u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město může zakázat provozování heren a kasin úplně na celém území města, nebo může omezit jejich provozování částečně, a to časově a místně – čili zakázat hazard ve vymezených lokalitách města nebo omezit otevírací dobu heren a kasin nad rámec omezení, které určuje loterijní zákon.

U zákazu hazardu ve vybraných místech města má žaloba u ÚOHS největší šanci uspět, neboť některé podniky zvýhodňuje před jinými. U časového omezení či u úplného zákazu je žaloba u ÚOHS prakticky neodůvodnitelná – dopadá na všechny provozovatele hazardu stejně. Ostatně jakoby snad společenské dopady hazardu byly různé v různých místech města.

Problém starostova příspěvku vidím také v tom, že vytváří dojem, že všechny formy hazardu jsou stejně nebezpečné. Uvádí například, že “třeba kurzové sázky (na sportovní utkání apod.) nespadají do povolovacího řízení obcí, ačkoli zde dle odborníků vzniká největší procento závislostí, jelikož hráč má pocit, že svými vědomostmi může odhadnout výsledek apod.”

Nechci se pouštět do debaty o tom, zda skutečně při kurzových sázkách vzniká největší procento závislostí. Problém je totiž primárně ve frekvenci sázení, která u výherních hracích automatů nesrovnatelně vyšší než u kurzových sázek. Navíc jsou přímo nastaveny tak, aby u hráčů vyvolávaly závislost – poskytují mozku hráčů endorfiny při výhrách a dávkují poměr výher a proher tak, aby třeba po malých částkách prohrál vysoké částky. Nebezpečnost výherních hracích automatů je proto výrazně vyšší než u kurzových sázek. A to je skutečnost, kterou ze starostova příspěvku čtenář nevyčte.

Co mi ale připadá příznačné, je skutečnost, že zatímco se starosta ptá občanů na jejich názor, dozvědět se názor starosty je prakticky nemožné. Nedozvěděli se ho ani zastupitelé na zmiňované pracovní schůzce a nedozvěděly se ho ani občané, kteří si přečetl starostův sloh na téma hazardu.

Víme, že starosta byl pro zákaz výherních hracích automatů ve volební kampani v roce 2014, víme, že hlasoval pro vyhlášku zakazující výherní hrací automaty v Neratovicích v první polovině minulého volebního období. Nevíme však, jaký názor má nyní jakožto starosta.

Pokud změnil názor, měl by to říci na rovinu a odůvodnit. Pokud jej nezměnil a chce prosadit regulaci hazardu v Neratovicích, pak to ovšem znamená prosadit jej spolu s opozicí, neboť jeho koaliční partneři (Neratovice jinak, ODS) vždy hlasovali proti zákazu hazardu a dle toho, co padlo na pracovní schůzce, svůj názor nezměnili.

V Mělnickém deníku vyšel článek s titulkem “V Neratovicích přemýšlejí o úplném zákazu hazardu.” Tento titulek je však zavádějící. Opozice má totiž v této otázce jasno, dvě největší koaliční strany mají také v této otázce jasno, takže pokud vůbec někdo o této otázce přemýšlí, pak jsou to zastupitelé za Společně pro Neratovice, včetně starosty.
hazard

Související články

Back to top button