Zastupitelstvo

Referendum o protipovodňových opatřeních v Mlékojedech je přenesením odpovědnosti na občany

Na včerejším veřejném projednání PPO Neratovicko – Mlékojedy padl návrh starosty města Romana Kroužeckého na místní referendum o vybudování protipovodňových opatření v Mlékojedech.

Na první pohled návrh referenda působí tak, že se dává občanům možnost rozhodnout přímo o věci, která se jich bezprostředně týká. Na druhý pohled je ale vidět řadu problémů.

Nechceme nikoho naštvat, rozhodněte to vy

Protipovodňová opatření jsou strategickou záležitostí, která jde daleko za rámec momentálních nálad, které by se projevily v takovém referendu. Zároveň jde o vysoce technickou záležitost, kterou jen málokdo dokáže posoudit ze všech hledisek. Už debaty mezi zastupiteli o protipovodňových opatřeních, kterých proběhla celá řada, ukazují, jak obtížné je pochopit některé aspekty protipovodňové ochrany.

Jenže odpovědnost rozhodnout o budování protipovodňových opatření je na zastupitelstvu – od toho byli zastupitelé zvoleni. Přenášet tuto odpovědnost na občany – chtít po nich, aby si do detailu prostudovali celý projekt, nastudovali si celou problematiku od meteorologie po hydrogeologii, aby mohli informovaně rozhodovat – je dost nefér.

Jedna vesnice – dva tábory?

Ve výsledku se Mlékojedy rozdělí na dva nesmiřitelné tábory podle toho, komu hrozí zatopení jejich domu povodněmi, a podle toho, komu protipovodňové zdi zhorší komfort bydlení. A v referendu vyhraje prostě ta strana, které se podaří přesvědčit ty, kteří v tom nemají tak silný osobní zájem.

Pokud by někdo chtěl rozhádat vesnici, tak toto je nejúčinnější způsob, jak ji rozdělit na dva nesmiřitelné tábory na roky dopředu. (A to ani Mlékojedy nemají dvě hospody, aby příznivci jednoho tábora chodili do jedné a příznivci toho druhé do druhé.)

Každý občan Mlékojed má v otázce protipovodňových opatřeních jiný zájem. Jinak se na celou záležitost bude dívat někdo, kdo měl při povodních v obýváku metr vody. Jinak to uvidí někdo, kdo nebyl zatopený, ale bude mít za domem třímetrovou betonovou zeď, když se protipovodňová opatření postaví.

To je živná půda pro konflikt.

Není univerzální řešení

V souvislosti s konfliktními zájmy různých občanů Mlékojed v otázce protipovodňových opatření se samozřejmě vykytují nápady použít v maximální míře mobilních protipovodňových zátarasů. To by mohlo uspokojit všechny.

Problém je nejen v ceně, kdy mobilní zátarasy jsou mnohem dražší než betonová zeď i než protipovodňový val. Navíc jsou u mobilních zátarasů další náklady – musí být skladovány, mít pravidelnou údržbu a musí probíhat každoroční cvičení jejich instalace. Protipovodňové zdi a valy takové náklady nemají.

Hlavní problém je ale ten, že čím větší část protipovodňových opatření bude řešena mobilními zátarasy, tím déle bude trvat jejich doprava na místo a jejich instalace a zvyšuje se i riziko pochybení. Výrazně roste pravděpodobnost, že se zátarasy nestihnou včas instalovat a opatření tak nesplní svůj primární účel chránit občany a jejich majetek před povodněmi. Čili tudy cesta nevede.

Na co se zeptat občanů?

Přes to všechno určitě stojí za to zjistit, jak se k protipovodňovým opatřením staví jednotliví občané Mlékojed. Lze udělat anketu skrze referendum, u kterého ale musí být jasné, že jde o referendum poradní a že jeho výsledek je jedním z faktorů pro rozhodování zastupitelů, ne faktor jediný.

Zastupitelé, když se budou rozhodovat, by především měli vědět, pro jakou část občanů je přijatelnější riziko zatopení jejich domu a pro jakou část je přijatelnější akceptovat zhoršení prostředí jejich vsi v důsledku vybudování protipovodňových opatření. Navíc to je věc, kterou každý občan sám za sebe ví.

Ale před tím vším…

Je tu ale stále jedna velká neznámá. Znamenalo by rozhodnutí nestavět protipovodňová opatření v Mlékojedech to, že se vybuduje jen neratovická, libišská a spolanská část protipovodňových opatření, nebo by tím padl celý projekt a protipovodňová opatření by se nestavěla vůbec?

Na tuto otázku nezná odpověď ani vedení města. Ale je to otázka naprosto zásadní. Bez odpovědi na tuto otázku nelze o protipovodňových opatřeních v Mlékojedech zodpovědně rozhodovat.

Závěrem

Zastupitelstvo by jistě mělo znát pohled občanů Mlékojed na dopady vybudování či nevybudování protipovodňových opatření v Mlékojedech. Nemělo by ale přenášet odpovědnost za rozhodnutí přenášet na občany, od toho byli zastupitelé zvoleni, aby tuto odpovědnost nesli.

Související články

Back to top button