Zastupitelstvo

Jak dopadl zákaz hazardu na středečním zastupitelstvu?

Odpověď je vcelku prostá – špatně. Koaliční většina nepustila tento bod vůbec do programu zasedání. Jednací řád zastupitelstva města Neratovice stanovuje termín odevzdání materiálů do sekretariátu starosty nejpozději do pondělí 11.00 hodin předcházejícího týdne určeného pro zasedání zastupitelstva.
Tato podmínka byla splněna. Návrh vyhlášky o nulové toleranci k tvrdému hazardu byl podán čtyřmi opozičními zastupiteli – Alešem Kocourkem (TOP09), Romanem Kroužeckým, Michaelou Landovou (Společně pro Neratovice) a Pavlem Šandou (ČSSD) – v pondělí 7. prosince.

Jednací řád ale zároveň říká, že program zasedání navrhuje Rada města.

Vedení města mělo více možností, jak s podáním návrhu naložit. Mohlo svolat mimořádnou schůzi Rady města, která by tento bod zařadila na program. Nebo mohla učinit politické rozhodnutí a požádat koaliční zastupitele, aby hlasovali pro zařazení bodu do programu, pokud nechtěla svolávat mimořádnou schůzi rady.

Jedno i druhé by bylo fér vzhledem k tomu, že byl návrh čtyř zastupitelů podán podle jednacího řádu včas.

Jedno i druhé se v minulosti stalo, když koalice potřebovala zařadit nějaký bod do programu zasedání zastupitelstva. Opoziční zastupitelé nikdy nehlasovali proti takovému zařazení bodu do programu, a to ani v případech, kdy dostali návrh, jak se říká, až na stůl.

Proč? Protože jsou demokraté a nemají ve zvyku zamezovat diskusi nad návrhy jiných zastupitelů, ani těch z opačného tábora.

Naše radnice se ale rozhodla v tomto případě postupovat přesně opačně. Koaliční zastupitelé dostali pokyn hlasovat proti zařazení bodu do programu zasedání.

Pro zařazení bodu hlasovalo všech 8 opozičních zastupitelů, tedy zastupitelé ČSSD, KSČM, Společně pro Neratovice a TOP 09. Z koaličních zastupitelů hlasoval pro zařazení tohoto bodu na program jednání pouze Miroslav Falta (Volba pro město).

Všichni ostatní přítomní koaliční zastupitelé, tedy zastupitelé za Neratovice jinak a ODS, hlasovali proti zařazení bodu do programu. Zastupitel Jan Dlask (Neratovice jinak), který se veřejně vyjádřil, že bude hlasovat pro zavedení nulové tolerance vůči hazardu, v tu dobu ještě nebyl na zasedání přítomen. Přišel až po tomto hlasování. Ani jeho hlas by však návrh vyhlášky na program zasedání neposunul.

Opoziční zastupitelé a zastupitelky i přítomná veřejnost, snad s výjimkou provozovatelů výherních automatů, byli z tohoto přístupu radnice jak opaření.

Vedení města čím dál více sahá k autoritářské formě vlády nad městem. Využívá všech možností, které má legálně k dispozici, k tomu, aby zabránila diskusi nad podstatnými otázkami našeho města.

Chová se způsobem po nás potopa, když soustavně ignoruje jak opozici, tak občany, jako kdyby toto volební období bylo vůbec tím posledním.

Nechce se mi věřit, že toto nepředstavuje alespoň pro některé koaliční zastupitele problém.

A navrhovatelé protihazardní vyhlášky ji samozřejmě předloží znovu.

Související články

Back to top button