Dění ve městě

Připravuje se kniha o osvobození Neratovic a náletu na město. I vy můžete přispět.

Příští rok bude 70. výročí spojeneckého náletu na Neratovice během Druhé světové války a osvobození města od nacistické okupace.
Při této příležitosti se chystá další historická kniha o Neratovicích. Radnice vyzvala v Listech města Neratovice občany, aby s prací na knize pomohli.
Tak vznikla redakční rada, ve které najdeme fanouška vojenské historie Romana Dvořáka, fotografa Pavla Šandu, kronikáře města Aleše Nováka a jednoho zástupce Městského úřadu. Schůzek redakční rady se zúčastňuje i starostka Lenka Mrzílková.
Autorem knihy bude Michal Plavec, pracovník odboru letecké dopravy Technického muzea v Praze. Ten je autorem řady knih o náletech během Druhé světové války.
Mezi jeho známé knihy patří například Praha v plamenech, Strach nás ochromil, Bomby pod Řípem či Smrtonosná oblaka.
Jeho jméno je tak zárukou zkušenosti a kvality. Úlohou redakční rady je v první řadě sbírat příslušné materiály, které budou autorovi k dispozici při zpracovávání knihy.
Kniha musí být hotova v prosinci tohoto roku, v lednu roku následujícího již půjde do tisku.
V březnu 2015 se pak bude konat výstava fotografií o Druhé světové válce v Neratovicích. A na 22. března, den výročí náletu na Neratovice, je plánován křest knihy.
Proto se hledají pamětníci či majitelé fotografií či jiných artefaktů z doby Druhé světové války.
Redakční rada žádá každého, kdo může ke vzniku knihy sebemenším způsobem přispět, aby kontaktoval Romana Dvořáka na e-mailu roman.ento@seznam.cz nebo telefonním čísle 602 619 710.
Redaktoři za ochotnými pamětníky přijdou, nahrají jejich výpovědi a vzpomínky, naskenují historické fotografie.

Související články

Back to top button