Dění ve městě

Pozor na podvodný respirátor firmy TEX-TECH

Jak informoval web Kverulant.org na českém trhu se objevil nebezpečný respirátor od firmy TEX-TECH s.r.o. Tyto respirátory jsou vydávány za splňující normu FFP2, přestože v povinném testování nevyhověly. Navíc jsou označeny značkou CE, přestože nevyhověly ani evropské homologaci.

Zařadit respirátory do třídy FFP2 či FFP3 lze, jen pokud příslušný výrobek splní příslušné normy. Vydat prohlášení o tom, že výrobek normu splnil, přitom nemůže každý. U nás tak mohou učinit jen dvě certifikační autority. Jednou z nich je Výzkumný ústav bezpečnosti práce Praha.

Evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky), který konkrétně v případě pandemie onemocnění COVID-19 podstatně lépe simuluje situaci záchytu kapének, a to včetně delšího časového intervalu, kdy respirátor při používání v důsledku dýchání postupně vlhne.

A právě v takovém testu výrobky firmy TEX-TECH selhaly při měřeních ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) v listopadu 2020. Přesto TEX-TECH svoje podvodné respirátory označuje zkratkou FFP2. A stejné je to s označením CE.

Podvodníci TEX-TECH se rozhodli tomuto procesu vyhnout, a to přes nelegální zkratku. Vzali certifikát od kvalitního českého výrobce klíčové komponenty respirátorů netkané textilie Meltblown a řekli, že ji budou používat ve svých respirátorech. Následně si nechali vystavit falešný certifikát od garážové firmy Conformity consulting s.r.o, která není oprávněnou certifikační autoritou, a netkanou textilii od českého výrobce fejkové respirátory TEX-TECH nespíš nikdy ani neviděly.

Případ šetří Česká obchodní inspekce a firmě hrozí i trestní stíhání.

Související články

Back to top button