Dění ve městě

Úterý 17. června: Polská krev v Lobkovicích

V úterý 17. června se na lobkovickém zámku představí studenti operního zpěvu z Konzervatoře Praha s operou Oskara Nedbala Polská krev.
Představení pořádá Společenský dům Neratovice ve spolupráci s občanským sdružením Lobkovice a majitelem zámku Alexandrem Lobkowiczem.
Polská krev (v německém originále Polenblut) je považována za nejoblíbenější českou operetu.
Libreto k ní napsal vídeňský spisovatel Leo Stein podle Puškinovy povídky Slečna selka. S nápadem přišla Nedbalova žena Marie, když si během jejich společné cesty do Ruska četla německý překlad Puškinových povídek.
Nedbalova hudba zůstala výrazně česká. Přestože skladatel působil ve Vídni, nepodlehl tam dominujícímu mezinárodnímu výrazu. Vídeňskou premiéru v roce 1913 dirigoval sám. Od té doby už z divadelního jeviště nezmizela a není divu.
Příběh o rozmařilém polském hraběti Baranském, kterému napraví hlavu i bankrotující hospodářství rázná Helena Zarembová v přestrojení za prostou vesnickou dívku, záměna osob, dvě ženy ucházející se o jednoho muže – to vše slibuje večer plný zábavy.
Půvabná hudební čísla jako jsou „Blondýnky něžné“, „Jste kavalír, to vím“, „Slyšte jen, jak ten valčík zní“ či vychloubání statkáře Zaremby znají nejen milovníci operety ale dokonce i Járy da Cimrmana.
Představení začíná v sedm hodin. Vstupenky můžete zakoupit ve Společenském domě nebo v restauraci Mlýn v Lobkovicích. Vstupenky k sezení za 150 Kč a 100 Kč jsou vydány jen v omezeném počtu.
Polská krev

Související články

Back to top button