Na doporučení pozvala Aktivita Neratovice na besedu do Společenského domu zástupce spolku Prales dětem, který zachraňuje deštný prales na Sumatře. Beseda se však nevyvíjela podle představ organizátorů, ani hostů, ani přítomné veřejnosti. Spolek Prales dětem přijel do Neratovic představit svůj projekt Green Life, při němž dobrovolníci z České republiky a Slovenska zachraňují nyní již 85,5 hektaru deštného pralesa v Indonésii.
Na besedu přišlo nakonec kolem třiceti lidí, dospělých i dětí. Začátek besedy byl velmi zajímavý, kdy hosté Milan Jeglík a Zuzana Koloušková popisovali tento projekt, úskalí s ním spojená, jeho historii.
Zajímavé bylo, jak pracují s místními lidmi, které zapojují do ochrany pralesa a divoké zvěře, stejně jako vyprávění o spolupráci s přilehlým národním parkem na boji proti pytláctví. To vše bylo doplňováno ilustračními fotografiemi.
První problém nastal ve chvíli, kdy přítomná veřejnost začala nesouhlasit, nejprve s odsuzováním zoologických zahrad.
Pak došlo na další dotazy a názory z publika, na které však přicházely stále podrážděnější odpovědi přítomných hostů.
Zjevně rozčilení členové spolku Prales dětem pak začali říkat věci, které budili opravdu velmi negativní reakce prakticky všech přítomných. Dokonce rezolutně odsoudili pomoc lidem při přírodních katastrofách jako například na Haiti.
Beseda se postupně ze strany hostů změnila v kombinaci kázání a agresivních útoků na přítomné lidi, jejich morální odsuzovaní, odsuzování civilizace jako takové.
V dojmu z besedy nakonec nad ochranou přírody a ohrožených živočišných druhů a pozitivní zprávou o dobré práci přímo v džungli převážila agresivní nenávist vůči lidstvu a lidské civilizaci.
Pachuť z debaty podtrhlo prohlášení hostů, že je jasné, že lidi bydlící u Spolany Neratovice musí být totálně mimo.
Pozitivní stránkou besedy bylo to, že se přítomní Neratovičáci nedali, a ačkoliv měli na různé věci různé názory, dokázali své argumenty předkládat racionálně a bez zbytečných emocí, a to včetně malého chlapce, který začal nesouhlasit jako první.
Prales dětem měl příležitost oslovit třicítku lidí, kteří přišli ze zájmu o přírodu a její ochranu, ale místo toho jim předvedli, jak se chová sekta budující kult.
Pro nás organizátory to bylo nemilé překvapení, protože tomu nic z webu této organizace nenasvědčovalo. Navíc při práci, kterou odvádí přímo v terénu, se opravdu nedalo očekávat, že jde o takový typ organizace.
Příští beseda bude ve čtvrtek 3. listopadu od 19:00 opět v Malém sále Společenského domu Neratovice. Ekonomka Ilona Švihlíková na ní představí svou nejnovější knihu „Jak jsme se stali kolonií?“
Ilona Švihlíková již navštívila Neratovice jednou v loňském roce a díky jejímu velkému rozhledu, odbornosti, ale také populárnímu stylu, kterým dokáže hovořit o složitých ekonomických a politických tématech, měla velký úspěch.