Komunální politika

Někteří zastupitelé vůbec nepochopili, o co v kauze přístaviště jde

Středeční hlasování o tom, jak řešit situaci kolem přístaviště Neratovice, bohužel ukázalo, že mnozí zastupitelé nedokázali pochopit, o co v této věci jde.
Pokud se domnívají, že jde o to, zda postavit přístaviště u lobkovické louky nebo někde jinde, pak se krutě mýlí.
I příznivcům výstavby přístaviště u lobkovické louky by už snad mělo být jasné, že tato varianta je prakticky vyloučena. Je tu velký odpor obyvatel Lobkovic, členů a příznivců veslařského klubu a ochránců přírody. Ti navíc mají velkou šanci získat podporu mnoha dalších lidí z Neratovic, kteří si louku oblíbili jako místo procházek a odpočinku.
Pokud si někdo myslí, že Ředitelství vodních cest bude ochotno stavět přístaviště tam, kde by bylo nechtěným dítětem, a toužilo projít procesem desítek žalob a soudních pří, pak naprosto nechápe uvažování Ředitelství vodních cest.
ŘVC je státní organizací, která má v současné době mimo jiné za úkol zbudování systému přístavišť na středním toku Labe, čili na území Středočeského kraje. Kde přesně budou přístaviště stát, není jeho primární starostí. To záleží na dohodě s místními samosprávami měst a obcí v této části toku Labe.
Pro Neratovice byly vytipovány 3 lokality. Není mezi nimi lokalita pod zámkem, kterou někteří považují za kompromisní. Ta sice vadí lobkovickým občanům méně, ale jen pokud bude mít menší rozsah. Pro veslaře je ovšem i tato lokalita problematická.
ŘVC má evidentní zájem na tom, aby přístaviště měla dostatečnou kapacitu, neboť celý projekt soustavy přístavišť stojí na představě, že se razantně zvýší provoz rekreačních lodí na Labi. Pokud by se tak nestalo, nemá projekt smysl a budou to vyhozené peníze. Proč by tedy stavělo miniaturní přístaviště v Neratovicích?
Navíc lokalita pod zámkem není mezi třemi vytipovanými lokalitami. Mezi nimi jsou kromě lobkovické louky u ulice Palackého ještě lokalita u Spolany a lokalita poblíž „Žebráka“, tedy obě pod jezem.
V zásadě jde v celé záležitosti primárně o to, jak zařídit, aby Neratovice nepřišly o zajímavou investici do dopravní infrastruktury a turistického ruchu.
Toto jednání nebude snadné, neboť ŘVC už dva roky pracuje s variantou u lobkovické louky, a to na podnět naší radnice!
Nedivil bych se, kdyby ŘVC ztratilo s městem Neratovice trpělivost a celou investici prostě zrušilo a ušetřené prostředky investovalo do jiného města či obce, které se zatím k projektu nepřihlásilo.
Vyjednat změnu by bylo obtížné i pro šikovného vyjednavače. Jak náročné to bude pro starostku Lenku Mrzílkovou, která – objektivně řečeno – má problémy jednat i s vlastními voliči, ostatními zastupiteli a někdy i se členy vlastní koalice, můžeme jen spekulovat.
Jsem přesvědčen o tom, že pokud zastupitelé nechtějí, aby Neratovice přišly o několikamilionovou investici, měli dát starostce města k jednání jasný mandát a jasné a přesné zadání.
Pokud někdo ze zastupitelů příslušný návrh usnesení zablokoval proto, že upřednostňuje to, aby starostka města spáchala v kauze přístaviště politickou sebevraždu, měl by si uvědomit, že tu jde o zájmy města, a ty jsou podle mě přednější.

Související články

Back to top button