Dění ve městě

Vernisáž výstavy unikátních fotografií z První světové války v pondělí ve Společenském domě

V pondělí 28. července bude ve foyer Společenského domu vernisáží od 18:00 zahájena výstava Fotografové války. Unikátní fotografie z italské a východní fronty První světové války byly dosud vystaveny pouze jednou, a to na Pražském hradě. Neratovický Společenský dům je tak teprve druhým místem, kde lze tyto fotografie vidět.
Výstava, jež potrvá až do konce září, prezentuje fotografie Gustava Brože, Jana Myšičky, Jendy Rajmana a Karla Neuberta, tedy českých válečných fotografů rakousko-uherské armády. Ti nebyli profesionálními žurnalisty, nýbrž řadovými vojáky.
Soubor stovek negativů a kontaktních fotografií, který se zachoval jakoby zázrakem až do dnešní doby, zachycuje každodenní vojenský život očima těchto vojáků.
Návštěvník výstavy na nich uvidí jejich opravdové prožitky uprostřed hrůz masakru, jakým byla tzv. Velká válka. Ač nešlo o profesionály, jejich snímky se vyznačují nejen autenticitou, ale také vysokou uměleckou hodnotou.
Výstava, uspořádaná kurátorem Jaroslavem Kučerou a zapůjčená ze sbírek Pražského hradu, nabízí zcela unikátní pohled na život vojáků z východní a italské fronty.
Je připomínkou hrdinství, s jakým čeští vojáci snášeli válečné utrpení, a zmařené životy těch, kteří se z bojišť První světové války už nevrátili.
Výstavu obohacují i vitrínové artefakty ze sbírek Romana Dvořáka
Prvním patro Společenského domu pak bude vyhrazeno expozici Po stopách velké války, tedy výstavě snímků míst nejtěžších bojů bezmála století po této válce od fotografa Jiří Havlici.
Výstavu zaštiťuje starostka Neratovic Lenka Mrzílková.
Výstava Fotografové války

Související články

Back to top button