Večer mezi půl devátou a půl jedenáctou jsem vyrazil na okruh městem se zaměřením na staré Neratovice. V ulici Na Závěrce odčerpávali hasiči vodu, která se do ulice dostala z kanalizace. Ulice byla již téměř bez vody.
V Sadové ulici seděla větší skupina obyvatel přilehlých domů kolem stolů. Byli v dobré náladě, protože povodeň nezpůsobila tak velké škody jako v roce 2002, ale také se vyjadřovali kriticky k organizaci evakuace, zejména pak v otázce informovanosti a zajištění ochrany opuštěného majetku.
Voda se v této ulici dostala jen do několika domů, většina měla zatopené zahrady a sklepy.
V části ulice Práce blíže u Spolany je stále voda, zatopené jsou také ulice Přechodná a Jedová. V ulici Berty Pirunčíkové jsme hovořili s místními obyvateli. Podle jejich informací má většina domů blíže ke kolejím vodu ve sklepech a na zahradách, ale do obytných prostor se zřejmě voda nedostala.
Horší je to v části ulice blíže ke Spolaně, kde lze dojít suchou nohou k ubytovně Todez, dále je ulice zatopena. Po cestě zpět jsem potkal obyvatele ubytovny Todez, kteří se vraceli z evakuace. Ti popsali stav zatopených holobytů jako katastrofální.
Po rozhovoru s autorkou neratky.cz paní Spěváčkovou na rohu Kostomlatského sadů jsem se vydal do motorkářského klubu Café Racer.
Zde jsem pohovořil s členy klubu o jejich zapojení do hlídkování ve starých Neratovicích po evakuaci, jejich zkušenosti s povodněmi, ale zahrnuli mě také řadou vtipných až bizarních příhod, které se událi během povodní. Ty se pokusíme přinést v příštích dnech.
Odtud jsem namířil bicykl na městský úřad, kde jsem hovořil s místostarostou Tomášem Hrodkem (ODS). Ten upřesnil některé informace ohledně zatopení Mlékojed. V oblasti mezi tratí a cestou k Borohrádku bylo zatopeno asi 15 domů a 36 chat. Voda se sem dostala propustí skrze železniční trať, jejíž ucpání by podle vyjádření Českých drah mohlo poškodit trať a vést k vykolejení vlaků.
Dále upřesnil, že evakuovaní ve Společenském domě nebyli do dvou sálů rozdělováni podle barvy pleti, jak koluje mezi Neratovičáky. „Je to fáma, chtěli jsme jen oddělit lidi, kteří přišli se svými psi, od lidí s malými dětmi,“ řekl nám místostarosta.
V této době se na krizovém štábu vyskytoval také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a senátorka za náš volební obvod Veronika Vrecionová také z ODS.
Místostarosta se musel věnovat této delegaci. Po jejím odchodu doplnil, že zítra vidí jako svůj nejtěžší úkol zajistit obnovení funkčnosti elektrických přípojek, zejména pak v objektu 1. Polabské, která je nyní napojena na Spolanu, oblasti kolem holobytů u první spolanské vrátnice a v části Mlékojed.