Dění ve městě

Rozhovor s autory knihy a výstavy Na březích Labe Jiřím Pecháčkem, Pavlem Šandou a Martinem Čejkou

Na březích Labe – Lobkovice a Mlékojedy v proměnách času. Tak se bude jmenovat kniha fotografií autorů Jiřího Pecháčka, Pavla Šandy a Martina Čejky. Fotografie bude ale veřejnost moci zhlédnout na dvou výstavách ve foyer Společenského domu.
První z nich, Lobkovicím v proměnách času, začne vernisáží 3. března. Druhá, Mlékojedy v proměnách času, pak 1. dubna.
Ptali jsme se za vás autorů knihy a výstav.
Neratoviny: Co vlastně bude obsahem knihy a výstav?
Pavel Šanda: V knize najdou čtenáři vždy dvojici fotografií, ke každé historické fotografii jsme nafotili snímek z dnešní doby, který zachycuje stejné místo, pokud možno ze stejného pohledu a se stejnými lidmi.
Jiří Pecháček: Nápad vznikl v Mlékojedech ve spolupráci s Míšou Landovou. Ta nejprve sehnala staré fotografie od místních lidí a my s Pavlem jsme je nafotili. Už vloni na jaře jsme fotografie vystavovali v Mlékojedech v hasičárně.
Pavel Šanda: Pak přišel nápad zkusit něco podobného také v Lobkovicích, na čemž jsme spolupracovali právě s Martinem Čejkou, který má velké množství historických fotografií Lobkovic.
Neratoviny: Už jste zmiňovali, že fotografie z Mlékojed vlastně dodali sami obyvatelé Mlékojed. Jak to bylo s fotografiemi Lobkovic?
Martin Čejka: Samozřejmě máme i některé fotografie od Lobkovičáků, ale většina je z jiných zdrojů jako například z Okresního archívu Mělník, z Archívu Městského úřadu Neratovice, z archívu Povodí Labe v Pardubicích nebo z Památkového ústavu. Některé z fotografií už byly vystavovány při různých akcích občanského sdružení Lobkovice.
V Lobkovické části knihy není tolik lidí jako v té mlékojedské. Jsou zde hlavně významné budovy jako zámek, kostel, mlýn.
Neratoviny: Kolik fotografií je v knize celkově? A jak vznikala?
Jiří Pecháček: Je tam celkem 200 fotografií. Byla to dost dřina, přefocování a úprava fotek zabere hodně času. Museli jsme sebrané fotky naskenovat, vytisknout a hledat místo, ze kterého byly nafoceny. Jediná fotka, u které to nebylo možné, je fotografie místa, kde dnes stojí samoobsluha Lidl.
Pavel Šanda: Jiří pracoval na knihách tři roky v kuse. V roce 2011 to byla kniha o Neratovicích, která už nám vyšla. V roce 2012 pak fotil Mlékojedy a vloni Lobkovice.
Jiří Pecháček: Dbali jsme na to, abychom fotili ze stejného místa, jako jsou foceny staré vzory. Chtěli jsme, aby šlo o přesně stejné záběry. Dnes se ale používají jiné objektivy, takže jsme museli fotky počítačově upravovat, aby se co nejvíce přiblížily originálům.
Pavel Šanda: Úplně na 100% toho ani nelze dosáhnout. Jiří je ale perfekcionista a nejraději by snímky fotil i ve stejnou denní a roční dobu, což samozřejmě nejde. Fotili jsme hlavně na jaře a na podzim, kdy jsou podmínky k focení nejlepší, focená místa tolik nezakrývá vegetace, která od dob, kdy byly foceny originály, narostla.
Neratoviny: V knize ale nejsou jen fotografie, ale také popisky k nim.
Pavel Šanda: Popisky k mlékojedským fotografiím napsal Miloš Landa a k lobkovickým Martin Čejka. My s Jirkou do psaní textů nemluvíme, stejně jako nám nemluví autoři textů do výběru fotek.
Martin Čejka: Práci na popiscích k fotkám usnadnilo to, že řada popisků už byla připravena z minulých výstav. Ty jsem doplnil na základě toho, co mi řekli pamětníci – paní Sudová, pan Kasper, Dlaskovi a další Lobkovičáci.
Neratoviny: Když byla zmíněna paní Sudová, nemá taky ona svůj podíl na knize?
Jiří Pecháček: Paní Sudová napsala krásnou předmluvu ke knize. Text bude také použit jako popis k výstavě.
Neratoviny: Vraťme se tedy k popiskům.
Martin Čejka: Texty jsou rozděleny tematicky: kostel, zámek, mlýn, Labe, Palackého ulice, novodobá historie včetně karbidky je pak rozvedena poněkud podrobněji.
Neratoviny: Co by měli naši čtenáři vědět o výstavě?
Martin Čejka: Součástí výstavy budou vedle fotografií, které budeme publikovat v knize, také letecké snímky Neratovic z let 1938-2004 získané z Kartografického ústavu v Dobrušce. Je to vlastně opakování výstavy z roku 2006.
Neratoviny: A kdy se tedy Neratovičáci mohou těšit na knihu?
Pavel Šanda: Křest knihy bude spojen s vernisáží druhé části výstav y věnované Mlékojedům, která bude 1. dubna. Tato vernisáž bude zřejmě pojata dost velkolepě, jak se mi donesly zprávy, co chystají Mlékojeďáci.
Neratoviny: To si schovejme pro pozvánku na druhou část výstavy. Děkuji vám za rozhovor a za tvrdou práci, kterou jste do knihy i výstav vložili.
Výstava Na březích Labe

Související články

Back to top button