Dění ve městě

Pozdrav z Neratovic do vesmíru?

V pátek 19. července pozdě večer dojde v Neratovicích k pokusu o vizuální pozdrav kosmické sondě Cassini.
Kosmická sonda Cassini, která byla vyslána zkoumat planetu Saturn a jeho prstence v roce 1997 Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) a od roku 2004 se nachází na oběžné dráze této obří planety, bude fotografovat Zemi.
Už v roce 1990 se o totéž pokusila sonda Voyager-1, z čehož vznikla slavná fotografie pod názvem „Bledě modrá tečka“.
19. července mezi 22:27 a 22:42 je naplánováno další fotografování naší domovské planety. Citlivé fotografické přístroje sondy Cassini budou chráněny před slunečním svitem samotnou planetou Saturn, a tak bude ideální příležitost pro fotografování planet centrální části Sluneční soustavy.
„Hlavní rozdíl oproti předchozímu fotografování je, že lidé budou vědět s předstihem, že budou fotografováni z vnější části Sluneční soustavy. Mohou zamávat,“ řekla vedoucí fotografického týmu sondy Cassini Carolyn Porco.
Tuto příležitost si nechtějí někteří Neratovičáci nechat ujít, a tak se pokusí vytvořit právě ve chvíli, kdy bude sonda Cassini snímat Zemi, světelný vzkaz do dalekého vesmíru.
Sraz bude na neratovickém náměstí Republiky v oblasti parkoviště ve 22:00. Přijít může každý zájemce. Stačí si s sebou vzít baterku nebo jiný zdroj světla.
Vzkaz bude fotit z budovy Společenského domu také fotograf Jiří Pecháček.
„Kdybychom na fotografii ze vzdálenosti 1,5 miliardy kilometrů nebyli, pošleme fotku Jirky Pecháčka e-mailem přímo NASA,“ říkají organizátoři. „Lidé by měli být upravení, aby na fotce z vesmíru dobře vypadali,“ dodávají žertovně.
Jde tedy z části o recesistickou akci a z části o oslavu vědeckých výdobytků lidstva.
V případě úspěchu bude fotografie nabídnuta také českým médiím.
Událost na facebooku.

Související články

Back to top button