Dění ve městě

Jaké fairtradové výrobky budou k dostání na čtvrteční besedě?

Občanské sdružení Aktivita Neratovice připravila na zítřek, čtvrtek 27. března, od 19:00 v neratovické TOP Kavárně už druhou besedu. Ředitel Ekumenické akademie Jiří Silný bude vyprávět o projektech spravedlivého obchodu a práci české pobočky Social Watch, koalice sledující chudobu a její příčiny. K dostání budou fairtradové výrobky z Afriky a Střední Ameriky.
Na četné dotazy čtenářů jsme se Jiřího Silného zeptali, na jaké výrobky se účastníci besedy mohou těšit.
„Přivezu fairtradové čokolády různých velikostí a příchutí, které jsou většinou také bio.
Za pozornost stojí čokolády britské firmy Divine, kterou spoluvlastní ghanské fairtradové družstvo Kuopa Koko. Tím zemdědělci neprodávají jen surovinu, ale mají podíl i na výnosu zpracování.
Překonávají tak celní bariéru evropské unie, která zpracované produkty zatěžuje vyším clem. V současné době probíhá evropská kampaň za férovou čokoládu, která pranýřuje vykořisťování drobných producentů kakaa.
Dále kávy dovezu z nové fairtradové pražírny družstva Fair a Bio, která funguje jako sociální podnik, a tudíž zaměstnává mentálně a tělesně postižené. Pražírna je v Kostelci nad Labem.
Kávy jsou čerstvě pražené vysokohorské arabiky v bio kvalitě a pocházejí z Ugandy, Hondurasu, Guatemaly a Nikaraguy. Projekt tak propojuje podporu znevýhodněných skupin na Severu i Jihu.
Dále rozpustnou kávu z Tanzánie, která se zpracovává se na místě, takže také přináší producentům víc než prodej surové kávy.
Z čajů to bude neobvyklý a velmi dobrý zelený darjeeling z Indie, vydatný černý ctc čaj Kilimandžáro z Keni a oblíbený jihoamerický čáj z cesmíny paraguajské – maté.“

Samozřejmě hlavní náplní čtvrtečního večera bude beseda samotná. Neratovičáci tak budou mít příležitost nejen zakoupit v běžném samoobsluhovém prodeji těžko dostupné produkty, ale také si rozšířit své obzory, dozvědět se spoustu zajímavých a možná i praktických věcí.
Debata 2014-02 Fair Trade & Social Watch

Související články

Back to top button