Dění ve městě

Jak jsem padl v nemilost Anny Spěváčkové za nesouhlas s její agitací pro fašisty

Jak už nejeden občan Neratovic zaznamenal, došlo v nedávné době ke konfliktu dvou místních politiků (mě a Anny Spěváčkové). Ačkoliv jsem se při vzniku Neratovin zařekl, že nechci, aby se Neratoviny staly bojištěm se Spěváčkovou, občané Neratovic mají právo vědět, co se přesně stalo.
Je známo, že jsem zřejmě jako jediný ze zastupitelů vykazoval ochotu s místní aktivistkou Annou Spěváčkovou vůbec diskutovat, a to bez předsudků, a v některých případech s ní i souhlasit.
Moje tolerance a ochota diskutovat i s lidmi s mnohdy diametrálně odlišnými názory má ale své meze, a tak se situace na počátku tohoto roku změnila.
Podnětem k tomu byla vytrvalá podpora Anny Spěváčkové akcím a prohlášením fašistických organizací typu strany Ne Bruselu – Národní demokracie, vedené popíračem holokaustu Adamem B. Bartošem, či Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Jejich akce jsou plné výzev k násilí vůči menšinám či politickým oponentům, tedy lidem odmítajícím fašismus, včetně výzev k ozbrojování se a neváhání tyto zbraně použít. (Na jedné z demonstrací dokonce jeden účastník vystřelil do vzduchu za jásotu davu, včetně řečníka Adama Bartoše).
Tyto akce nevyzývají k násilí pouze obecně, ale vůči specifickým skupinám lidí, do nichž patřím nejen já, ale také stovky mých přátel a známých, ale také stovky obyvatel našeho města, které fašisté a neonacisté označují mimo jiné za vlastizrádce.
Anna Spěváčková se hájí tím, že je motivována obavami o bezpečnost v naší zemi, postavení žen apod.
Osobně to považuji za hloupou výmluvu, poněvadž jestli něco nedává smysl, když má člověk obavy o bezpečnost, pak je to podpora akcí lidí, kteří ohrožují bezpečnost svých spoluobčanů, a hnutí, která mají v naší zemi na svědomí tisíce fyzických útoků na jiné občany, včetně zhruba 30 rasově a politicky motivovaných vražd za posledních 25 let.
Navíc jde o hnutí i jeho konkrétní členy, kteří jsou otevřeně proti ženským právům a rovnému postavení žen v naší společnosti. Ženu chápou čistě jako rodičku (rasově čistých) dětí a pečovatelku o domácnost podřazenou muži, která nemá vůbec působit ve veřejné sféře.
Radikalismus pořadatelů demonstrací, která Anna Spěváčková razantně podporuje nejen svou účastí, ale také jejich propagací na Nerátkách, ilustruje i skutečnost, že se od nich distancoval i Tomio Okamura, který rozhodně nepatří mezi příznivce přistěhovalectví či menšin. (Ze tří protiuprchlických demonstrací, které se v Praze konaly ve stejný, propagovala a účastnila se té, kterou pořádali otevření fašisté, na jejichž akcích dělají pořadatelskou službu lidé jako odsouzený rasový vrah Vlastimil Pechanec.)
Ve chvíli, kdy jsem pochopil, že vysvětlování nikam nevede a že Anna Spěváčková nadále podporuje radikální fašistické demonstrace, nemohl jsem s ní nadále udržovat jakékoliv vztahy, které do té doby byly i přes některé názorové rozdíly korektní.
O této změně a jejích důvodech jsem se ji rozhodl informovat soukromým e-mailem. Na to ovšem reagovala jeho zveřejněním a zahájením útoků proti mé osobě, což se dalo zřejmě očekávat. Nicméně mi přišlo správné ji plně informovat.
Nyní se mě snaží očernit jakožto „udavače.“
Celé „udavačství“ přitom spočívalo ovšem v tom, že jsem její příspěvky z Nerátek zveřejnil na svém facebooku pro své přátele, z nichž je velká část občany Neratovic, a někteří i mými voliči, takže mají právo vědět, co o mně Spěváčková píše.
Moje posty si ovšem přečetli také členové Strany zelených a byli pochopitelně zděšeni.
Anna Spěváčková má nyní ve své straně problémy (Jak sama pod pseudonymem píše na Nerátkách). Podpora hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod je zcela jistě v příkrém rozporu se stanovami a programem Strany Zelených, podobně jako se stanovami všech ostatních nefašistických stran. Takže se nelze divit.
Zoufale se snaží přenést odpovědnost za své problémy ve své straně ze své osoby na moji osobu. Přitom fašistické akce veřejně podporuje ona sama, já se ji naopak snažil od této podpory odradit. Může tedy vinit pouze sama sebe.
Někteří spoluobčané mi vyčítají, že jsem se proti útokům Anny Spěváčkové ozval, neboť je to už starší dáma a pro Neratovice toho hodně udělala.
S těmito výtkami nesouhlasím.
Anna Spěváčková je i přes svůj vyšší věk schopná úsudku a je veřejně činnou osobou. Její podpora fašismu není odůvodnitelná jejím vyšším věkem či zdravotním stavem. Naopak je velmi čilá. A po více než 20 letech v aktivní politice se může těžko tvářit, že neví, co podporuje.
Stejně tak se domnívám, že ve své politické činnosti dosáhla za tak dlouhou dobu tak málo právě proto, že opakovaně uráží velké skupiny občanů tohoto města, rozděluje je a staví jednu skupinu obyvatel města proti druhé.
Proto také ani pro ty ze svých návrhů, které byly rozumné, nikdy nezískala žádné dlouhodobé spojence a nemůže se pochlubit jedinou pozitivní věcí, kterou by v Neratovicích prosadila.
Nyní, kdy si za své spojence vědomě vybrala neonacisty a fašisty, jsou její šance něco v našem městě změnit k lepšímu nulové.

Související články

Back to top button