Dění ve městěKomunální politika

Zastupitelstvo neschválilo referendum dle Odboru kanceláře tajemníka úřadu

Na programu středečního zasedání zastupitelstva města byl návrh Odboru kanceláře tajemníka úřadu na konání referenda v otázce zákazu hazardu v Neratovicích. Z návrhu vypracovaného pracovníkem odboru Eduardem Masaříkem ovšem čišela snaha spravedlivé referendum o této otázce v Neratovicích překazit.
Proto na zasedání přišli také členové přípravného výboru petice za referendum o zákazu hazardu a několik příznivců takového referenda.
Už v úvodu při jednání o programu zasedání ale navrhl místostarosta Tomáš Hrodek (ODS) stažení tohoto bodu z programu.
Vysvětloval, že ačkoliv to byla původně rada města, která vypracování tohoto návrhu zadala, měla by být tato otázka řešena až příštím zastupitelstvem vzešlým z říjnových komunálních voleb.
Zastupitel Lukáš Vacek (ČSSD), který je také členem přípravného výboru petice, tento návrh podpořil s tím, že se stažením bodu souhlasí z toho důvodu, že je nesmírně špatně vypracovaný.
Radní Aleš Kocourek (TOP09) pak také vyjádřil souhlas se stažením tohoto bodu, a to z důvodu, že v zastupitelské demokracii by o této věci mělo rozhodovat zastupitelstvo, nikoliv referendum občanů.
Již předtím zaslal městské radě návrh nové vyhlášky, který však z neznámých důvodů nebyl zařazen do materiálů, ani na program schůze.
Jedná se o návrh vyhlášky, která je momentálně platná v Semilech. V některém z příštích článků se pokusíme tento návrh představit podrobněji.
Většina zastupitelů odhlasovala vyřazení bodu s návrhem referenda z pera Eduarda Masaříka z programu zasedání. Návrh Aleše Kocourka bude projednáván na příští schůzi.
Pro ty, kdo prostřednictvím petice usilují o vypsání referenda o zákazu hazardu v Neratovicích v termínu komunálních voleb, tedy referenda, které má šanci být platné, je výsledek středečního zasedání zastupitelstva vítězstvím.
Podařilo se zabránit vypsání referenda se skandálně tendenční (prohazardní) formulací otázek, které by zcela jistě bylo neplatné.
Šance na vypsání skutečného referenda o zákazu hazardu na termín komunálních voleb tedy stále trvá. Sebráno je něco přes čtvrtinu potřebných podpisů na petici.

Související články

Back to top button