Dění ve městě

Čtvrtek 27. března: Beseda s Jiřím Silným o projektech Fair Trade a Social Watch s prodejem fairtradových výrobků

Na čtvrtek 27. března od 19:00 připravilo občanské sdružení Aktivita Neratovice druhou z debat a besed na zajímavá témata v TOP kavárně. Hostem bude Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie, který bude mluvit o projektech Fair Trade a Social Watch. Bude také promítat fotografie z Afriky a Střední Ameriky a prodávat fairtradové výrobky.
Fair Trade, čili spravedlivý obchod, je systém, kdy výrobci ze zemí Třetího světa, obvykle družstva, jsou přímo spojeni s prodejci v Prvním světě. Výrobci se tak vyhnou závislosti na nadnárodních korporací, které stlačují ceny jejich produktů, což jim brání vymanit se z bludného kruhu chudoby.
Fair Trade jim naopak umožňuje prodávat své výrobky za spravedlivé ceny a umožňuje tak mnoha lidem v zemích Třetího světa překonat chudobu.
Ekumenická akademie, jejíž ředitel Jiří Silný bude naším hostem, byla v České republice první organizací, která začala Fair Trade propagovat. Kromě toho navázala spolupráci s řadou výrobců v Africe a Střední Americe, jejichž produkty dováží do Česka.
Mezi dováženými produkty najdeme zejména kávu, čaj, čokoládu i rukodělné výrobky. Některé z nich budou k prodeji u příležitosti naší besedy.
Fairtradeové výrobky nejsou oblíbení jen proto, že pomáhají často extrémně chudým lidem, ale také pro svou originální kvalitu.
Ekumenická akademie má nejen obchůdek s fairtradovými výrobky v pražském Karlíně, ale provozuje také pražírnu, která je sociálním podnikem zaměstnávajícím pět lidí s postižením.
Další projekt, o kterém bude ve čtvrtek 27. března řeč, je Social Watch.
Jde o mezinárodní síť občanských organizací usilujících o vymýcení chudoby a jejích příčin, diskriminace a o zajištění spravedlivé distribuce bohatství a naplňování lidských práv.
Social Watch vydává každoroční zprávy o pokroku a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen (většina lidí žijících v chudobě jsou ženy) a vyzývá vlády, OSN a mezinárodní organizace k odpovědnosti za naplnění národních, regionálních a mezinárodních závazků k vymýcení chudoby.
V roce 2008 vznikla koalice Social Watch také v Česku, a tak můžeme být zvědavi na výsledky monitorování chudoby.
Beseda začne krátkým úvodním slovem Jiřího Silného a bude velký prostor pro dotazy a připomínky z publika, na které bude Jiří Silný fundovaně odpovídat.
Událost na facebooku
Ředitel Ekumenické akademie Jiří Silný
Debata 2014-02 Fair Trade & Social Watch

Související články

Back to top button