Příroda

Vítání ptačího zpěvu v Neratovicích v sobotu 11. května

Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinovanou akci svého druhu u nás, pořádá Česká společnost ornitologická také v Neratovicích. Ornitologové zvou všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Akci sponzoruje Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.
Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv.

Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.

Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí, co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně.

Sraz je v sobotu 11. května v 7:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem dočišťovacích nádrží Spolany. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

S sebou dalekohledy, terénní obuv a svačinu. Vycházka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník. Vítání ptačího zpěvu povede Libor Praus (tel.: 605 522 692).

Související články

Back to top button