Příroda

V oblasti zahrádek žije chráněný čolek obecný

Zahrádkářská kolonie za Kojetickým potokem je nejen zdrojem rekreace pro řadu obyvatel sídliště, ale také domovem čolka obecného. Tento nejběžnější, ale chráněný, druh čolka se zde vyskytuje v počtu desítek a možná i stovek jedinců.
Obojživelníci patří mezi nejohroženější skupinu zvířat a velká část druhů čelí hrozbě vymření. Samička čolka obecného dosahuje velikosti kolem 6 cm, sameček je větší – až 10 cm.
Na souši se živí drobným hmyzem, larvami hmyzu, pavouky, svinkami, malými červi, dešťovkami a plži. Ve vodě loví hmyz, červy a drobné korýše.
Během života na souši je možno čolky obecné vidět jen velmi zřídka, a to nejen proto, že žijí velmi skrytě, ale i proto, že jsou velmi drobní a aktivní jsou převážně v noci. Za dne se schovávají pod kameny, pod padlé kmeny a v mechu, v lidských sídlech často ve štěrbinách zdí, pod prkny a plechy na zemi apod. Za dne je můžeme pozorovat mimo tyto úkryty jen za chladného a deštivého počasí.
Čolci obecní zimují na souši, často ve velkých skupinách, vzácně i ve vodě. Do vody se stěhují hned, jak procitnou ze zimního spánku, obvykle v březnu a dubnu, kdy je voda velmi chladná. Při teplotě vody pod 6 °C se skrývají na dně a v husté vegetaci, nepřijímají potravu a jen velmi málo se pohybují. Když stoupne nad 8 °C, začínají být aktivní.
Během 10 až 14-ti dnů pak už získávají samečkové svůj typický svatební šat. Dospělci opouštějí vodu v letním období (červen až září) a žijí na souši v blízkosti míst rozmnožování. Sezónní aktivita končí v říjnu až listopadu.
Výskyt čolka obecného v Neratovicích je dozajista vzácnost a představuje další důvod pro zachování zahrádkářské kolonie.

Související články

Back to top button