Kultura

Znovuotevřené muzeum v Kralupech zve na výstavu významného rodáka malíře Georga Karse

Po stavu nouze znovuotevřené muzeum v Kralupech nad Vltavou připravilo nevšední výstavu obrazů kralupského rodáka Georga Karse. Výstava bude otevřena v běžné otevírací době, viz. níže, od úterý 26. května 2020 až do 15. srpna 2020.

Otevírací doba Muzea v Kralupech nad Vltavou

Za současných podmínek s omezeními k výstavě zatím není možné uspořádat slavnostní vernisáž.

Georges Kars, narozený Jiří Karpeles 2. května 1880 v Kralupech nad Vltavou byl český malíř krajin a aktů, tvořící převážně ve Francii.

Pocházel ze židovské rodiny obchodníka s obilím a majitele parního mlýna Viléma Karpelese. Studoval v Mnichově u Franze Stucka. Jeho spolužáci byli mimo jiné Jules Pascin a Paul Klee.

V letech 1906 a 1907 procestoval Iberský poloostrov, studoval díla Velázquezova a Goyova a setkal se s Juan Grisem. Poté se usadil v Paříži na Montmartru. První světovou válku strávil s přítelem Pascinem v Belgii.

V roce 1933 si koupil dům v Tossa de Mar nedaleko Barcelony, kde strávil tři roky, poté se vrátil do Paříže a žil v ulici Caulaincourt. V roce 1939 utekl do Lyonu a roku 1942 odešel se svou sestrou do exilu ve Švýcarsku; žili nedaleko Curychu. V roce 1945, deprimován zprávami o holokaustu, spáchal sebevraždu skokem z pátého patra ženevského hotelu.

V jeho malířském projevu se snoubí expresionismus a fauvismus s neoklasicismem a kubistickou stylizací. Své obrazy vystavoval především v Paříži, Německu a Praze.

Související články

Back to top button