Komunální politika

Zastupitel Ondřej Čerepušťák (KSČM) o středečním zastupitelstvu: Nejsem zastánce "tvrdých" řešení

Zastupitel Ondřej Čerepušťák nám zaslal své stanovisko ke středečnímu zasedání zastupitelstva města v otázce přístaviště Lobkovice. Zveřejňujeme jej v plné verzi tak, jak nám bylo zasláno.
JEDEN ZASTUPITEL NERATOVIC
Dlouho očekávané jednání zastupitelstva Neratovice v říjnu 2015 je za námi! Chtělo by se napsat: „hurá!!!“; konečně se rozhodlo o pár důležitých věcech. Z nich asi byl nejsledovanější bod, jak postupovat v případu přístavu nebo přístaviště (či jak nazvat místo pro kotvení lodí) v Neratovicích.
Pokud vím, tak začátek projednáváni této kauzy byl v roce 2010. Po různých peripetiích přes rok 2011, 2012, a hlavně po povodních v r. 2013 se vykrystalizoval koncem roku 2014 do podoby, kterou schválilo zastupitelstvo Neratovic v červnu 2015. Tzn. v Lobkovicích nad jezem.
A ejhle! Po pěti letech od počátečního záměru se zčistajasna v srpnu 2015 probudili spolumajitelé nemovitostí v Lobkovicích a začali iniciovat petici… Samozřejmě PROTI. Nic proti tomu, mají na to právo, dokonce morální povinnost, ozvat se a vyjádřit se k věci, která jim má vyrůst za humny. Jak jsem tak sledoval jejich argumenty (většinou PROTI) nenapadla mne jiná asociace než: Toto je to pravé NIMBY!! (Pro lidi neznalé jemných nuancí angličtiny: Not In My Back Yard = ano, ale ne u mne, u nás.)
Pozoroval jsem a zaznamenal jsem si, že „větší polovička“ příspěvků se nesla v duchu „a my to tedy poženeme k soudu…“. Bohužel jen jeden jediný příspěvek byl konstruktivní, ve smyslu: „Klidně v Lobkovicích, ale takto ne, je to předimenzované, monstrózní a stačí poměrně malá úprava předloženého projektu a bude to O. K. …“
Řada lidí pronášela plamenné výzvy různého ražení: Ohrozí to naše děti (veslaře)…, budou tam jezdit opilí vůdci malých plavidel…, jakmile stoupne voda, je to náročné i pro zkušené kapitány…, zničí to louku…, pod jezem, „U Žebráka“ to bude mnohem lepší…; atd.
A samozřejmě, z druhé strany, tedy od předsednického pultu, padaly argumenty proč ta poslední varianta přístaviště je lepší než ty další:
…Pokud bude loď přistávat, je lepší, když přistává v klidné vodě (nad jezem)…, přístaviště bude malý kousek od tvrze (zámečku) a hrobky Otce národa (to jsou de facto jediné „atrakce“ Lobkovic)…, lokalita „U Žebráka“ je vhodná pouze pro přístaviště parníků a motorových lodí…, lokalita „U Žebráka“ je prakticky každý druhý rok zatopena…, nebude-li souhlas, přijdeme o investici (nebo dotaci?) v řádu 10 milionu…; etc.
Opět říkám, jako zapřisáhlý ateista, BOHUŽEL!! Na tomto zasedání v této otázce nebyla diskuse. Ne, opravdu tomu, co a jak tam zaznělo, se říká polemika a nikoliv diskuse. Myslím (to snad ještě mohu), že řešení existuje. Probrat bez EMOCÍ (sine ira et studio) reálné plusy i minusy navrhovaných lokalit. Základ vidím v návrhu p. Lachmana (doufám, že jsem to napsal správně), popřípadě ve studii, kterou vypracoval a má k dispozici p. KASPER (rovněž Lobkovičák).
Zájemci (skuteční) si ji mohou (tu studii) najít na stránkách mojeNera.cz. Pak, po pečlivém prostudování, bude záhodno, aby si obě strany vyjasnily, co lze (a za kolik) a co nelze. A malá glosa: Pokud bude realizována studie, říkejme jí pracovně „U ŽEBRÁKA“, pak je jasné, kam přijdou doprovodné investice jak z města, tak i z jiných pramenů.
A na úplný závěr: Videant consules…!
Ondřej Čerepušťák
P. S.: Mým případným kritikům vřele doporučuji, aby si prohlédli, jak který zastupitel na říjnovém zasedání hlasoval…O. Č.

Od čtenářů

Články od našich čtenářů. Svůj článek můžete zaslat na clanky@neratoviny.cz

Související články

Back to top button