Dění ve městě

V Mlékojedech vystoupí v sobotu 8. června špičky hudebního žánru bluegrass

Na sobotu 8. června připravilo občanské sdružení Rotunda ve spolupráci s městem Neratovice a kapelou Twisted Timber další ročník festivalu Bluegrass party, který se tradičně bude konat v Mlékojedech. Program plný špiček svého žánru si můžete vyslechnout za dobrovolné vstupné.
Mezi vystupujícími najdeme kapelu Modrotisk, která nabízí široký repertoár, v němž kromě klasických bluegrassových a newgrassových písniček a instrumentálek najdeme také gospely zpívané a cappella, skladby s příchutí swingu, folku, s irskou melodikou i vlastní písničky. Za 25 let existence vydala kapela pět alb, hraje na velkých festivalech i v malých klubech v České republice, ale vystupovala i v západní Evropě.
Také další vystupující, kapela G-runs and Roses, patří mezi špičku ve svém žánru. Tato pětice získala řadu ocenění na bluegrassových festivalech po celé Evropě. Posluchače ohromuje vypracovanými instrumentálními a vokálními výkony, přesnými trojhlasy, fascinujícími sóly jednotlivých hráčů a solidním rytmem, k čemuž přidávají také značnou dávkou humoru.
Kapela Blanket vznikla na základech pražských bluegrassových Poutníků už v roce 1983. Kromě tradičního bluegrassu se zaměřuje také na čtyřhlasé provedení gospelů a spirituálů, za což byla v roce 1987 odměněna cenou Porta.
Pořádající kapela Twisted Timber vznikla v roce 2009 jako experimentální projekt pěti muzikantů navštěvujících pražské bluegrassové jamy. Její žánrově různorodý repertoár, převzatý i vlastní, přesahuje hranice moderního bluegrassu směrem k new acoustic music, akustickému popu, country, blues, folku, swingu nebo rock’n’rollu.
V roce 2011 byli Twisted Timber vyhlášeni třetí nejlepší evropskou bluegrassovou skupinou na největším bluegrassovém festivalu v Evropě, holandském European World of Bluegrass. V témže roce zvítězili v 8. ročníku celostátní hudební soutěže mladých folkových a hudebně příbuzných interpretů Notování.
Směsici klasických amerických country a bluegrassových originálů zahraje kapela Country Cocktail, vzniklá v roce 1989, která má za sebou vystupování nejen v Evropě, ale také v Mekce svého žánru, ve Spojených státech od Denveru po Nashville.
Skupina Vabank Unit, která se vloni po čtyřleté odmlce vrátila na pódia v nové sestavě, hraje moderní bluegrass. S překvapením vystoupí v Mlékojedech bratři Jahodové.
Dámská formace Od plotny skok, která vznikla v roce 2006, svojí produkci charakterizuje jako „na pomezí žánrů bluegrass a ladygrass“. Kapela, opírající se především o tříhlasé a čtyřhlasé vokály, přebírá melodie z repertoárů slavných zahraničních interpretek, jako jsou Alison Krauss, Rhonda Vincent, Claire Lynch, Donna Ulisse, kterým píší vlastní české texty.
Také českobudějovičtí The Giant Mountains má za sebou řadu ocenění. Je vítězem soutěže Porta z roku 2004, byla oceněna jako československá kapela roku 2010 na festivalu Banjo Jamboree v Čáslavi, v témže roce vyhrála cenu publika na festivalu White Stork v Lukách nad Jihlavou. Od roku 2006 s kapelou hraje americký zpěvák a manodlínista Lucien Holmese.
Info: http://festival.twistedtimber.cz/

Související články

Back to top button