Již v polovině prosince minulého roku schválila poslanecká sněmovna novelu zákona o léčivech. Ta měla ztížit padělání léků a umožnit užívání tzv. léčebné marihuany, ale nahrává také homeopatikům.
Homeopatická medicína je v očích řady lidí moderní trend. Málokdo ale ví, co vlastně homeopatie je. Homeopatie ale byla ve skutečnosti založena už na konci 18. století německým lékařem Samuelem Hahnemannem.
Vychází z představy, že to, co nemoc způsobuje (či se nějak podobá tomu, co nemoc způsobuje), ji také může vyléčit, pokud se podává ve velmi zředěné formě. Další premisou homeopatie je, že „voda má paměť“ a při ředění si „pamatuje“ vlastnosti látky, která je v ní ředěna.
Ani jeden z těchto předpokladů nemá žádné vědecké opodstatnění. Přesto se zastáncům homeopatie podařilo ve veřejnosti vytvořit dojem, že homeopatika představují vlastně podávání účinné látky ve zředěné podobě, která tolik nezatěžuje organismus, ale zároveň je schopna v těle spustit léčebné procesy.
Ona účinná látka je ale v homeopatikách zředěna tolik, že se zde prakticky nevyskytuje vůbec. Dalo by se říci, že naštěstí, neboť „účinnou látkou“ jsou zde často jedy a další zdraví škodlivé substance.
Účinek homeopatik stojí na tzv. placebo efektu. Ten spočívá v tom, že pacientovi je podávána pro tělo neškodná látka bez jakéhokoliv účinku, a pacienta uzdravuje jeho přesvědčení, že je léčen. Tento efekt byl mnohokrát vědecky prokázán a otestován.
Jenže placebo efektem nelze léčit každou nemoc, zejména pak závažná onemocnění. Lékař podává placebo s vědomím, že neobsahuje účinnou látku a že vlastně jeho podávání pouze posiluje víru pacienta ve své uzdravení.
Ač jsou homeopatika v České republice legální, ještě donedávna bylo legálně nemožné uvádět jejich indikaci, tj., na jaké potíže je „lék“ určen. To novela zákona o léčivech nyní umožňuje.
Homeopatika před schválením již nadále nemusí procházet klinickými testy, ale výrobci stačí odkaz na publikace uznávané v některém ze členských států EU nebo „výsledky výzkumu, který je označován jako homeopatický způsob prokazování.“
Homeopatický způsob prokazování je ale stejně vědecký jako homeopatie sama, tedy vůbec.
Může se vám tedy stát, že na konkrétní zdravotní potíže budete užívat například rtuť zředěnou ve vodě v domnění, že užíváte lék s účinnou látkou.
Rtuti v oné vodě naštěstí nebude měřitelné množství, takže se neotrávíte, ale „lék“ bude obsahovat také stejně nulové množství účinné látky.
To nemusí vadit u běžné lehké choroby, se kterou si tělo poradí samo. U závažnějších onemocnění ale mohou být následky neléčení závažné.
Český parlament dal tedy zelenou pseudonáboženskému šarlatánství, které postavil na téměř stejnou úroveň jako moderní, na vědeckém poznání založenou, medicínu. Chcete-li se přesto takovými metodami léčit, je možno si zkusit naordinovat třeba četbu horoskopů. Výsledek je stejný, ale vyjde to podstatně levněji.