Dění ve městě

Motorkáři z klubu FOE pomáhali při povodních

Červnové povodně výrazně zasáhly naše město a mezi těmi, kdo nezištně pomáhali během těchto povodní, byli také členové neratovického motorkářského klubu Full of Energy MC (FOE).
Motorkářský klub, jehož historie sahá až do roku 1988, se podílel především na hlídání starých Neratovic během evakuace. Jeho členové ale také pytlovali písek pro protipovodňové zábrany.
„Problémem nebylo rabování, žádný takový případ jsme nezaznamenali. Nejvíce komplikovala záchranné práce povodňová turistika,“ řekl Neratovinám jeden z motorkářů vystupující pod přezdívkou Winc.
Šéf městské policie Vratislav Oplt se proto na neratovické motorkáře obrátil, aby pomohli hlídat hlavně vstupy do evakuované oblasti. Přitom využili i vlastní zátarasy, které jinak využívají při organizaci motorkářských srazů.
„Pokyn zněl pouštět jen bezpečnostní složky a místní rezidenty. Pokud někdo neuposlechl naši důraznou domluvu, volali jsme okamžitě městskou policii,“ vysvětluje Winc.
Důkladnost, s níž se desítka členů klubu, pustila do tohoto úkolu, vedla i k některým humorným okamžikům. Například místostarosta Tomáš Hrodek byl do evakuované oblasti vpuštěn teprve po té, co se vrátil s úředně vystavenou povolenkou pro vstup.
Pomoc od motorkářů byla významná tím, že uvolnila kapacity městské policie a hasičům prostor od povodňových turistů, kteří se pletli záchranným pracím. Hlídali také domy před případným vykradením.
„Dva členové klubu bydlí v evakuované oblasti, tak jsme jim pomáhali hlídat jejich majetek a vzali jsme to při jednom s hlídáním majetku ostatních obyvatel starých Neratovic,“ říká skromně Winc.
Motorkáři podobným způsobem pomáhali už v roce 2002, kdy labská (či vltavská) voda sahala až k prahu jejich Café Racer baru v Nádražní ulici. Tehdy dokonce obdrželi oficiální poděkování starosty za pomoc při povodních.
Na otázku, zda poděkování obdrželi také letos, Winc odpovídá: „Letos ne, ale nedělali jsme to kvůli oficiálním poděkováním, takže nám to nijak nevadí.“
Zatímco například v USA jsou některé motorkářské kluby kriminální gangy, neratovičtí motorkáři jsou naopak nedílnou součástí společenského života města.
Nejenže se podílejí na akcích, které oživují společenský život města, jako je mlékojedský Fichtl Cup nebo někdejší rockový festival Žízeň, ale pomáhají také v situacích, jakými jsou povodně.
Ty přitom postihly i samotný motorkářský klub. Jimi pořádaný každoroční motorkářský sraz ve Veltrusech museli kvůli povodním zrušit.
„Ztráty ze zrušení srazu ve Veltrusech mohly být ještě podstatně větší, ale naštěstí naši dodavatelé a kapely měly pochopení a nežádaly nasmlouvané peníze. Takže jsme přišli hlavně o peníze, které jsme investovali do propagace,“ říká Winc.

Související články

Back to top button