Dění ve městě

Maškarní ples s Retroplusáky

Na sobotu 9. března uspořádal Společenský dům ve spolupráci s dámským klubem Bre-berušky maškarní ples s Retroplusáky. Pořadatelé vyzvali účastníky, aby se při výrobě masek inspirovaly naší minulostí – konkrétně Mezinárodním dnem žen, který připadl na den předtím – i současností. Nejnápaditější masky měly slíbenu odměnu.

Minulostí byl zřejmě míněn způsob, jakým byl Mezinárodní den žen slaven před rokem 1989, protože přinejmenším na západ od hranic Česka není MDŽ v žádném případě vnímán jako svátek minulosti, ale jako živá tradice každoročně upozorňující na nerovné postavení žen ve společnosti a připomínající minulá úsilí za volební právo žen a ženská práva.
Napovídaly tomu dekorace v hlavním sále Společenského domu v podobě papírových květin ve stylu svátečních výzdob v 70. a 80. letech.
V soutěži masek obsadila bronzovou pozici maškarní sestava „Kubánci ze střiže“ s účesy ve stylu afro tak populárními zejména v 70. letech, která nám dala zavzpomínat na doby, kdy Spolana poskytovala pracovní místa nejen mnoha místním, nýbrž i lidem z karibského „Ostrova svobody“. „Kubánci“ si tak mohli vychutnat cenu v podobě Bohemia sektu.
Druhé místo obsadila skupina pionýrek, oděných do všech propriet pionýrského kroje normalizační éry. K bohemce dostala návdavkem dort.
První místo pak získala maska komiksové postavy jménem Flash. I ten dostal láhev bohemky a k tomu osobní automobil… zapůjčený na celý jeden víkend.
Kromě toho byly rozdány také dvě zvláštní ceny poroty. Jejími vítězi se staly masky armádního důstojníka a obřích brýlí. Cenami pak byly alimenty pro Aranku a noc s Arankou. Cikánku Aranku ztvárnila městská zastupitelka a „breberuška“ Michaela Landová. Oba vítězové se svých cen dobrovolně vzdali.
Přijde mi škoda, že se pokus o humor neobešel bez urážky nezanedbatelné části obyvatel našeho městečka. Lze spekulovat, že šlo o retro doby, kdy bylo naše myšlení formováno stereotypy v důsledku nedostupnosti informací a malé možnosti poznávat okolní svět.
Plusáci zahráli žánrově široký repertoár dobře se bavícím návštěvníkům, kterých do Společenského domu přišlo 163 platících. Obavy pořadatelů z nedostatečného počtu masek se nenaplnily, když více než polovina přítomných si dala práci s jejich výrobou či s prohledáváním skříní.

Související články

Back to top button