Název kapely Irish Dew (irská rosa) dává tušit inspiraci irským folklorem. Jádro kapely tvoří kytarista a akordeonista Václav Veselý a houslista Jan Veselý, k nimž se pak přidávají Ir Andy Seidl se zpěvem a akustickou kytarou, Martin Bouma s baskytarou, Jindra Polák se zpěvem a drnkacím nástrojem buzuki původem z Anatolie a Jakub Klár s různými druhy fléten.
Ač najdeme v sestavě hned dva zpěváky, většina skladeb kapely je instrumentální. Z irského folkloru si kapela nebere ani atmosféru tradičních irských hospod, ani bojovné či teskné songy odporu proti britské okupaci Irska.
Spíše uslyšíme tradiční keltskou melodiku i rytmiku vzbuzující atmosféru irského venkova s jeho větrnými pláněmi, stády ovcí, vřesovišti a kamenitými mořskými břehy.
Ale ani v tomto není kapela Irish Dew ortodoxní. Do svých písní propašovává motivy z moravského, balkánského či dokonce afrického folkloru. V některých písních se dokonce objevuje elektrická kytara, ovšem nutno dodat, že velmi vkusně.
Kapela od svého vzniku v roce 1995 vydala dvě alba pod názvy Závist a Šance. Obě alba měla dobrý ohlas jak u publika v Česku i v zahraničí, tak u recenzentů.
Do nahrávacího studia si v obou případech Irish Dew pozvali jako hosty vynikající hudebníky včetně Lenky Filipové, anglického harfeníka Seana Barryho, Roberta Křesťana, Zuzanu Stivínovou, senegalského hudebníka Lamina Kouyaté, finskou zpěvačku Nooru Ruohonen a řadu dalších.
Kapela také hodně staví na rozmanitosti svého zvuku, kterou zajišťuje využitím široké škály hudebních nástrojů od těch běžných až po exotické.
Irish Dew je tedy nejen zárukou hudební kvality, ale také žánrové pestrosti, která nejednomu festivalu schází.
Na festivalu Letní společná koupel, který se uskuteční poslední srpnovou sobotu v neratovickém letním kině, se tedy máme na co těšit.
Vstupné festival je 140 Kč na místě a 100 Kč v předprodeji ve Společenském domě.
Video: vystoupení Irish Dew v České televizi
Irish Dew na bandzone