Dění ve městě

Letní společná koupel: 5 kilogramů bigbítu od výtvarníků a filozofů

Rockový festival Letní společná koupel, který se uskuteční 31. srpna v neratovickém letním kině, uvede mezi interprety také kapelu s poněkud netradičním názvem „5 kg“.
Kapela hraje od roku 2006 a její základnou je pražská zkušebna této kapely. Má ale také spojení s Neratovicemi, jelikož jejím zpěvákem a akustickým kytaristou je korycanský výtvarník Roman Hudziec.
Druhým výtvarníkem v kapele je Lukáš Fišárek, který hraje na bicí. Profesně se zabývá motion designem. Je například autorem prezentace České republiky na světové výstavě Expo.
Dvojici filozofů v kapele 5 kg tvoří Jan Kuneš na basovou kytaru a Jakub Jínek na sólovou elektrickou kytaru. Oba jsou známí svou veřejnou angažovaností. Jan Kuneš v rámci iniciativy Věda žije. Jakub Jínek pak například z projevů veřejné nespokojenosti s vytvářením koalic na pražské radnici.
Ačkoliv je veřejnost zná právě jejich prací výtvarníků či veřejně činných filozofů, najdou si všichni čtyři čas také na rockovou hudbu.
Kapela se zaměřuje výhradně na vlastní tvorbu s vlastními originálními texty, jejichž autorem je z velké většiny zpěvák Roman Hudziec.
Žánr své kapely charakterizují jako „bigbeat s alternativními výboji o síle maximálně 5 kg.“
A opravdu není snadné kapelu žánrově zařadit. Někteří fanoušci v nich slyší vlivy kapel, jako jsou Mišíkovo ETC… nebo Marsyas.
Vlivů je v jejich hudbě možno vystopovat více. Dominance akustické kytary v řadě písní dává tušit vlivu folkového písničkářství, jiné písně nezapřou svůj bluesový původ.
Ač se nezapře inspirace českou rockovou scénou posledních desetiletí, výsledný zvuk kapely má také svoji originalitu.
Hudební formace 5 kg má za sebou už řadu vystoupení, ve kterých se zaměřuje hlavně na menší festivaly. Dříve hodně vystupovali na Liberecku, ale k slyšení a vidění byli také v řadě pražských klubů či dalších prostorech, v nichž se konají hudební produkce.
Koncerty skupina odehrála například v Klubu v Jelení, Café Na půl cesty, Café v Lese. Zahráli si také přímo v areálu bohnické psychiatrické léčebny v klubu V. kolona.
Vystupovali také na vernisážích výstav.
V Neratovicích odehráli koncert v Jazzovém klubu Společenského domu v rámci vernisáže výstav Krajina(´ř), která prezentovala díla frontmana kapely Romana Hudziece, a Výstava v kuchyni, představující práce mladých žaček jeho ženy Jany Voldřichové, v Neratovicích známé především nedávno odhalenou mozaikou Ljuby Hermanové.
Na otázku, jak vznikl název kapely, odpověděl Neratovinám Roman Hudziec žertovně: „Když jsem se na kytaru naučil pátý akord, neboli kilo, dali jsme to do názvu.“
Poslední srpnový den bude na festivalu Letní společná koupel příležitostí si celých „pět kilogramů“ poslechnout na živo.
5 kg – vystoupení v České Lípě
5KG
5 kg na bandzone
 
 
 
 

Související články

Back to top button