Dění ve městě

Jaká je mozaika Ljubě Hermanové?

Dnes budou Neratovice obohaceny o další veřejně přístupné umělecké dílo. V 18 hodin bude odhalena pamětní mozaika neratovické rodačce, herečce Ljubě Hermanové, u hlavního vchodu Společenského domu.
Mozaika je dílem akademické sochařky Jany Voldřichové, která žije již 15 let v Neratovicích-Korycanech.
Sochařka za svoji kariéru vystavovala v Japonsku, USA, Itálii či Německu. Její dvě sochy může veřejnost vidět také v pražské ZOO.
Je také autorkou cen Festivalu země neznámá, která je udělována těm, kdo se výrazně zasloužili o sbližování různých kultur. Její práce je tak ve vlastnictví takových osobností, jako byl norský mořeplavec a dobrodruh Thor Heyerdahl, horolezec Reinhold Messner, tibetský Dalajláma či český cestovatel, spisovatel a publicista Jiří Hanzelka.
Pro neratovickou mozaiku zvolila sochařka netradiční techniku. Na sklo s nerezovým podkladem lepila vitrážové sklo o tloušťce 3 mm. Je tedy více prosvětlená než mozaika ze silnějšího skla, působí blištivěji.
Skleněné plátky mají takové odstíny zelené, fialové a bílé, že vytvářejí dojem černobílého filmu.
Na mozaice najdeme nejen datum narození a úmrtí slavné neratovické rodačky, ale také její podobiznu. Ta je vyvedena v komiksovém stylu, včetně obligátní „mluvící bubliny“.
V té najdeme nápis „Život je jen náhoda“, který cituje část textu písně, kterou pro Ljubu Hermanovou napsal Jaroslav Ježek, významný český hudební skladatel, který stejně jako paní Ljuba v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha.
Mozaika vznikla během pouhých tří měsíců v korycanské dílně Jany Voldřichové. „Byl to šibeniční termín,“ svěřila se Neratovinám autorka, „pracovala jsem na mozaice téměř nepřetržitě.“
Aby byla mozaika včas hotová, musela autorka přizvat k části díla pomocníky, kteří naplňovali její umělecké záměry.
Mozaika 150 cm vysoká a 80 cm široká mozaika bude umístěna na zdi Společenského domu vpravo od hlavního vchodu a bude viditelná až z nedaleké hlavní silnice.
Mozaika není provedena přímo do zdi, jak se dělaly mozaiky po stalení, nýbrž je přenosná a lze měnit její umístění.
Snaha zkulturnit naše město, jehož pověst je ve zbytku republiky spíše spojována s úniky chlóru než s uměním, je rozhodně záslužná, zvláště pak při využití místních zdrojů a talentu.
Do odhalení mozaiky zbývá jen pár hodin. Neratovická veřejnost uvidí, jak se záměr neratovické umělkyně povedl.

Související články

Back to top button