Dění ve městě

Drakiáda u "MILUJI" se povedla i v deštivém počasí

Poutní místo MILUJI a jeho okolí obsadily v sobotu 12. října děti při Drakiádě, první akci občanského sdružení Aktivita Neratovice pro děti. Organizátoři ještě nestihli postavit stany a desítky dětí již trénovaly pouštění draka, mnohé s během z vrcholu umělého kopečku.
Prostor kolem „MILUJI“ rychle houstl a celkem brzy překonal stovku. Organizátoři ohlásili otevření dračí dílny, ke které začali mířit rodiče s dětmi, které si chtěli vyrobit svého vlastního draka.
Kreslíř a karikaturista Vladimír Dvořák odložil své velké mexické sombrero a začal kreslit portréty dětí s draky i bez nich. Stánek sociálních demokratů nabízel čaj k občerstvení, zatímco Aktivita Neratovice nabízela pexeso Neratovic.
Nedlouho po zahájení akce začalo poprchávat a déšť postupně nabíral na síle. Přesto velká část dětí i s rodiči vydržela hodinu i déle.
Po třetí hodině byla vyhlášena soutěž o nejhezčího draka. Odborná porota v opravdu kvalitním složení akademický malíř Roman Hudziec z Korycan a kreslíř Vladimír Dvořák z Lobkovic se nejprve svého úkolu zhostili poněkud nesměle.
O dvou vítězích měla jasno poměrně rychle, ale v určení třetího vítěze jim bránila jistá váhavost. Tento pat se podařilo rozřešit tím, že byli vyhlášeni vítězové čtyři.
Ty dostaly ceny od sponzorů Drakiády, od Vladimíra Dvořáka poukaz na karikaturu zdarma, od restaurace Mexikáno poukaz na útratu v této populární restauraci, od ČSSD pak rozličné drobnosti jako balónky či tužky. Všichni vítězové, ale také další šikovné děti, které se na stupeň vítězů už nevešly, dostaly pexeso Neratovic z dílny občanského sdružení Aktivita.
Následovala soutěž o nejlepší „piloty či pilotky“ dračího letu. Členy odborné poroty dodal hlavní sponzor akce ČSSD Neratovice. Byli jimi předsedkyně místní organizace v Neratovicích a městská zastupitelka Jaroslava Soukupová a starosta nedalekých Tišic a sociálně demokratický poslanecký kandidát Pavel Končel.
Ti přistoupili ke své úloze zodpovědně a nenechali se rozptýlit debatami s potenciálními voliči, jak by se v předvolební době dalo očekávat, a sledovali letecké výkony draků již od zahájení Drakiády. Při předvádění letů tak již měli své tipy na tři vítěze.
A jelikož Drakiáda není soutěž s pravidly olympijského sportu, sáhla i porota k jedné změně oproti svému předchozímu pozorování, aby připravené ceny potěšily více dětí.
V době předávání cen již poměrně hustě pršelo, což se podepsalo i na stavu draků z hedvábného papíru.
Akce byla oficiálně ukončena, ale děti ještě další více než půl hodinu dodělávali své rozdělané draky v dračí dílně a ještě déle vydržel kolem Vladimíra Dvořáka hlouček zájemců o jeho krásné karikatury.
Organizátory z občanského sdružení Aktivita Neratovice, stejně jako jejich pomocníky, účast dětí mile překvapila a potěšila, když v opravdu dost nepříznivém počasí předčila čísla prognózované pro případ počasí krásného.
Opakování Drakiády zase za rok je tak více než pravděpodobné. Poděkování patří všem sponzorům akce, mezi něž vedle již zmíněných patřil také obchod s rybářskými potřebami A-rybářství a poskytovateliIT služeb firma NG-IT.
Sponzoři Drakiády

čssdmexikano1a ng-it A rybářství logo1

Fotografie z Drakiády
 

Související články

Back to top button