Zastupitelstvo hlavního města Praha ve čtvrtek 10. září odhlasovalo úplný zákaz výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů na celém území hlavního města. V některých městských částech bude nadále povolena pouze živá hra, tedy například ruleta, karetní hry nebo kostky.
Den předtím jednalo zastupitelstvo města Neratovice o regulaci hazardu v našem městě, a to již potřetí tento rok. V předchozích dvou případech se jednalo o návrhu zastupitelů za Budoucnost pro Neratovice (Ivana Kelinová, Marcela Brodilová, Pavel Šanda), který časově omezoval provozování hazardu na dobu od 10:00 do 24:00. Šlo o návrh kompromisní, neboť z debat mezi zastupiteli bylo zřejmé, že přísnější regulace by v zastupitelstvu neprošla. Návrh původně spolunavrhli i dva radní – Michaela Landová (Společně pro Neratovice) a František Štěrba (Volba pro Neratovice) – a zastupitelka Jaroslava Soukupová (NeraHnutí/ČSSD).
Při prvním projednávání návrh nepodpořila část zastupitelů za NeraHnutí, resp. hlasovali pro návrh místostarostky Lenky Mrzílkové (Neratovice jinak), který projednávání tohoto bodu odložil na další zasedání zastupitelstva.
Při druhém projednávání tohoto návrhu se pak zdrželi hlasování oba radní, kteří původně podepsali návrh vypracovaný zastupiteli za Budoucnost pro Neratovice, takže nebyl přijat, ačkoliv pro něj tentokrát hlasovala celá opozice.
Na zářijové zasedání přišlo vedení města s alternativním návrhem vyhlášky o regulaci hazardu, která je ještě mírnější než návrh Budoucnosti pro Neratovice.
Návrh vyhlášky z pera vedení města povoloval provozování hazardu v těchto časech:
„Pondělí, úterý, středa, čtvrtek, neděle a ve dnech státních svátků, po kterých následuje pracovní den od 10.00 do 01,00 hodin následujícího dne. Pátek, sobota a v den před státním svátkem od 10.00 do 02.00 následujícího dne.“
Budoucnost pro Neratovice na středečním zasedání navrhla tento odstavec vyhlášky nahradit textem:
„od 10:00 do 24:00“
Tím by byl prakticky schválen původní návrh Budoucnosti pro Neratovice (a dalších tří výše zmíněných zastupitelů).
Tento návrh získal 10 hlasů – čili hlasy všech opozičních zastupitelů – a ke schválení mu scházel jeden hlas.
Následně se hlasovalo o návrhu tak, jak byl předložen. Pro vyhlášku hlasovali všichni koaliční zastupitelé a Jozef Hornák (NeraHnutí). Ostatní opoziční zastupitelé hlasovali proti tomuto návrhu nebo se zdrželi.
Důvodem bylo to, že další prodloužení provozní doby pro provozování hazardu oproti už tak mírnému návrhu Budoucnosti pro Neratovice znamená regulaci blížící se nule.
Jde tedy o Potěmkinovu vesnici, kdy byla přijata vyhláška, která se tváří jako regulace hazardu, ale ve skutečnosti je tak mírná, že od ní nelze očekávat prakticky žádný efekt. Prostě aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá.
Hodina rozdílu ve všední dny a dvě hodiny před dny pracovního volna mohou připadat čtenáři bezvýznamné. Provozovatelé hazardu, se kterými vedení města mělo schůzku k dané vyhlášce, si ale zjevně umí reálný rozdíl spočítat.
Ročně to totiž dělá rozdíl cca 480 hodin – tedy zhruba 20 dní nepřetržitého hraní hazardních her v pro herny nejlukrativnějších časech po půlnoci!
Zastupitelé, kteří upřednostnili tento návrh vyhlášky před kompromisním návrhem předloženým Budoucností pro Neratovice, tak mohou jen velmi těžko tvrdit, že jsou jakýmkoliv způsobem proti hazardu či pro jeho regulaci. Svým rozhodnutím věnovali hazardnímu průmyslu velmi významné finanční částky.
V neposlední řadě neobstojí ani argument o finančním přínosu hazardu pro městskou kasu, poněvadž oba návrhy měly úplně stejný dopad na městskou kasu, a to žádný, neboť poplatky plynoucí do městské kasy z provozování hazardu se ani trochu neodvíjejí od zisků provozovatelů.
Naproti tomu vedení pražské radnice (Piráti, Praha sobě a koalice STAN a TOP09) navrhlo úplný zákaz výherních hracích automatů a pražští zastupitelé jej schválili drtivou většinou 48 hlasů (jen jeden zastupitel byl proti).