Kultura

Skalní obydlí Lhotka u Mělníka přivítalo první letošní návštěvníky

Jedním z nejkrásnějších koutů středních Čech je romantická krajina pískovcových skal – Chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Na začátku Kokořínského údolí leží malebná obec Lhotka, která ukrývá nejdéle trvale obývané skalní obydlí této oblasti – pobočku Regionálního muzea Mělník. Jeho poslední obyvatelka Marie Holubová zde žila až do roku 1982.

Na setkání s Marií Holubovou vzpomíná ředitelka Regionálního muzea Mělník Miloslava Havlíčková. „Naproti nám přišla drobounká stařenka o dvou berlích a s úsměvem nás přivítala. Pozvala nás do svého skalního domova. Byl to neuvěřitelný zážitek, setkat se s člověkem, který se ve skále narodil a žil tu po celý svůj život. Dodnes kdykoliv vstoupím na dvůr, cítím její přítomnost a jejího ducha v celém objektu. A nejsem jediná, kdo to tak vnímá…“

Tato unikátní kulturní památka se nachází na žluté turistické značce vedoucí z Mělníka (cca 6 km), která navazuje na známou Máchovu cestu linoucí se celým Kokořínským údolím značenou červeně. Výlet je vhodný pro pěší i cykloturistiku. Nebo můžete vyrazit vláčkem z Mělníka do Lhotky u Mělníka zast. a pak cca 500 m přes náves.

Skalní obydlí ve Lhotce je otevřeno od čtvrtka do neděle 10-12 a 13-17 hod. až do konce září.

Zdroj: Regionální muzeum Mělník

Související články

Back to top button