Komunální politika

Opakující se havárie: Obyvatelé domu Kojetická 1021 v pasti privatizace městských bytů

V posledním týdnu si zažili obyvatelé a nájemníci domu Kojetická 1021, kde sídlí i poliklinika, své. Ve čtvrtek během deště praskla v sedmém patře roura odvádějící vodu ze střechy a vytopila byty od sedmého patra níže i ordinace, které jsou v prvním patře. V pátek byla roura v sedmém patře opravena, avšak už v pondělí během deště praskla tato roura znovu, tentokrát v patře šestém.Vytopeny byly byty od šestého patra níže, chodby byly plné vody a schodiště se proměnilo na potok. Ještě několik hodin po dešti intenzivně kapala voda ze stropů a tekla po stěnách, jak ukazují pořízené fotografie. V řadě bytů nejde elektřina, neboť stěny jsou promáčené a i vzhledem k žalostnému stavu elektrorozvodů nelze mít jistotu, že by nikde neprobíjela.

Měl jsem možnost se seznámit se stavem domu a nahlédnout do bytů po této havárii a obyvatel domu je mi upřímně líto, do jaké těžko řešitelné situace se v důsledku privatizace městských bytů dostali.

Dům 1021 je v žalostném stavu. Dům byl ještě v loňském roce ve vlastnictví města, avšak nájemníci městských bytů byly v rámci snahy vedení města o privatizaci městských bytů dotlačeni k vytvoření družstva a zakoupení domu.

Ten sice získali s maximální slevou, kterou zákon umožňuje, ale samozřejmě si družstvo muselo vzít na zakoupení domu úvěr.

Z toho důvodu si družstvo nemůže vzít další úvěr, neboť nemá čím ručit.

Přitom rekonstrukci naléhavě potřebuje střecha domu, stoupačky, rozvody elektřiny i fasáda domu – celkově investice v řádu desítek milionů.

Když jsem ještě v minulém zastupitelstvu naléhal na to, aby se byty neprivatizovaly, navíc bez jakékoliv analýzy možných dopadů privatizace, koaliční zastupitelé to nechtěli slyšet a nevyslyšeli. Ještě dnes mnozí z nich deklarují, že toto rozhodnutí stále považují za správné.

Související články

Back to top button