Dění ve městě

Špička romské hudby Mário Bihári předvede své umění poslední říjnový den

Velmi zajímavou osobnost zařadila dramaturgie Společenského domu na 31. října. Je jím vynikající nevidomý romský hudebník Mário Bihári.
Ač pochází ze Bratislavy, působí Mário Bihári jako zpěvák, klarinetista, akordeonista a klavírista v Česku. Má za sebou spolupráci s takovými hvězdami, jakou byla Zuzana Navarová.
Od roku 1998 hrál ve skupině Koa, doprovázející autorskou a interpretační dvojici Zuzana Navarová – Iván Gutiérrez, přičemž se podílel na albu Skleněná vrba (1999) a koncertní nahrávce pod názvem Zelené album (2000). Po odchodu Ivána Gutiérreze začíná Mário Bihári také zpívat a skládat vlastní písně. Na albech Barvy všecky (2001) a Jako Šántidéví (2003) zabírají přibližně čtvrtinu rozsahu.
Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 se Mário Bihári stal hlavním autorem skupiny Koa. Nyní hraje buď sólově nebo s novou skupinou Bachtale Apsa, dále také se skupinou Bejlí.
Také životní osudy Mária Biháriho jsou dosti neobvyklé. V osmi letech přišel o zrak. Na základní škole pro nevidomé v Levoči se začal věnovat sportu. V lehké atletice se stal v letech 1991 a 1992 mistrem Evropy v kategorii žáci (rekord v běhu na 60 m – 7,9 sekund). Nyní reprezentuje Česko v goalballu.
V 7 letech začal hrál na klavír, v deseti na akordeon. V roce 1998 maturoval s vyznamenáním na konzervatoři Jana Deyla.Za pomoci fotografa Björna Steinze se věnoval i fotografii v cyklech Hudba v obraze (2004) a Obrazy z duše.
V Jazzovém klubu Společenského domu v Neratovicích ale nebude předvádět své sportovní či fotografické, nýbrž hudební výkony spoluse skvělými muzikanty ze skupiny Bachtale Apsa (Slzy štěstí).

V repertoáru Mária Biháriho najdeme živelnost balkánské hudby, romské rytmy i vlivy z dob jeho spolupráce se Zuzanou Navarovou.
Vstupné v předprodeji 140 Kč, v den koncertu 180 Kč. Začátek vystoupení je ve 20:00.
 

Související články

Back to top button