Dění ve městě

Ohlédnutí za letošním Mělnickým vinobraním

Letošní Mělnické vinobraní přišlo s několika novinkami. Pro návštěvníky největší změnou bylo zmenšení placené zóny na prostory, kde byly hudební produkce, zatímco velkou většinu stánků a pouťových atrakcí bylo možné navštívit bez placení.
Organizátoři tak vyšli vstříc zejména rodičům, kteří chtěli vzít své ratolesti na pouťovou část vinobraní. V době, kdy se ekonomická krize západu a „somálský ekonomický model“ bývalé vlády negativně podepsaly na kupní síle českého obyvatelstva, to byl chvályhodný krok mělnických organizátorů.
Atmosféru vinobraní si tak mohli vychutnat i lidé, kteří zrovna neoplývají finančními prostředky.
Starobylé náměstí Míru bylo tentokrát prosto nepříliš vkusných pouťových tretek. Zasvěceno bylo stánkům s vínem a občerstvení, což je další nápad, který si zasloužení ocenění. Pouťovým stánkům a atrakcím slušelo umístění v přilehlých ulicích.
Ani hudební program rozhodně nezklamal. Díky jeho žánrové pestrosti si mohl každý, třeba i vlažný, hudební fanoušek najít vystoupení, které si užil.
Největším dramaturgickým počinem bylo pozvání pro britskou legendu 80. let punkově taneční Sigue Sigue Sputnik, ale také divácky vděčné české kapely Wanastowi Vjecy.
Na vinné scéně se žánry střídaly od dechovky po hardcore punk. Vinobraní mělo i svou country scénu a Mělnické kulturní centrum dokonce nabídlo scénu romskou, na které vystoupily i takové legendy cikánské hudby jako Bengas.
Za jedinou slabinu hudební dramaturgie letošního vinobraní lze označit absenci kapel pro mladé posluchače. I když je otázkou, do jaké míry by se hip hop či drum and bass hodily k svátku vína.
Vedle hudební produkce nabídlo vinobraní také taneční a divadelní vystoupení, stejně jako historický šerm.
Sobotní večerní ohňostroj musel nadchnout i toho, komu už záplava ohňostrojů v posledních letech připadá poněkud otravná. Nešlo totiž jen o velké výbuchy na nebi, ale o komponovaný program s choreografií světel na reprodukovanou hudbu. Zaplněné náměstí Karla IV. jej také ocenilo bouřlivým potleskem.
Na čem ovšem musí organizátoři Mělnického vinobraní pro příští ročník zapracovat, je mediální prezentace. Ostatně přesně tento problém známe familiárně také z Neratovic. Webové stránky vinobraní byly vysloveně otřesné.
Program na webu byl neaktuální. Britská punkrocková legenda Sham 69 byla v programu ještě několik dní před akcí, ačkoliv bylo již týdny známo, že na vinobraní nevystoupí. Dohledat odjezdy a příjezdy posílených spojů byl také úkol takřka nadlidský.
Tyto přehmaty mařily maximální využití potenciálu této tradiční mělnické akce.
Přesto, kdo pamatuje mělnická vinobraní z 80. a počátku 90. let, kdy centru Mělníka dominovaly po zemi se válející osoby stěží přeživší otravu alkoholem a obsahy jejich žaludků, musel být letos nadšen.
Organizátorům za letošní Mělnické vinobraní určitě patří dík.
 

Související články

Back to top button