Dění ve městě

Neratovické náměstí Republiky oživí místní spolu se studenty architektury

Už ve čtvrtek 29. června se bude konat na náměstí Republiky happening, kterým vyvrcholí společná práce studentů architektury a místních v rámci Workshopu Neratovice. Akce, kterou pořádá spolek Piána na ulici s iniciativou Nezevli jen tak, oživí centrální veřejný prostor města a prověří jeho potenciál coby živého i klidného místa pro trávení volného času.Workshop Neratovice navazuje na březnové setkání s veřejností, na němž mimo jiné padaly ze stran obyvatel města citlivé podněty, jak v budoucnu s náměstím i jeho přilehlým okolím zacházet – oživit okolí kulturního domů, upravit betonové plochy kolem náměstí, využít dvě kašny, upravit záhony či dokonce smělý nápad vybudovat v parku altán pro kulturní aktivity a vystoupení místních začínajících umělců.

Do Neratovic přijeli na první část workshopu studenti architektury z celé ČR, aby spolu se žáky místního gymnázia vytvořili návrhy pro náměstí Republiky. Inspirovat se mohli hned první večer přednáškami, na kterých se o své zkušenosti podělili zajímaví hosté. Nápady vznikaly za podpory odborníků a ve spolupráci s obyvateli Neratovic. V poločasu představili studenti své rozpracované návrhy místním, kteří měli prostor pro připomínky a nápady. Jako společná odpověď na to, jak celý prostor uchopit a definovat, vzniklo motto „Město jako domov“.

Úkolem druhé části workshopu, která proběhne 26. – 30. června, bude vzniklé nápady překlopit do skutečnosti a zrealizovat je do podoby modelové situace fungujícího veřejného prostoru města. Cestu k němu nebudou tvořit jen hmotné zásahy, spíše naopak – ty by měly být jen podpůrnými prvky pro děje, které se snaží organizátoři nastartovat.

Jednodenní happening Živé náměstí Neratovice 29. června nabídne bohatý kulturní program pro všechny generace, ve kterém nebudou chybět inspirativní přednášky, ukázky bojového umění nebo živé koncerty. Těšit se můžete na nevšední herní prvky pro děti i dospělé, kavárnu s posezením nebo inspiraci nového pojetí rampy.

Na výsledku Workshopu se podílí nejen studenti architektury, ale i místní a odborníci. Projekt vznikl ve spolupráci s městem Neratovice, Společenským domem Neratovice, Gymnáziem Františka Palackého a za podpory Nadace Proměny Karla Komárka. Děkujeme všem za nadšení, důvěru a pomoc. Těšíme se na shledání – již brzy v Neratovicích!


Událost na facebooku

Související články

Back to top button