Mnozí občané mají pocit, že jejich hlas ve volbách nemůže nic ovlivnit. Výsledky nedávných komunálních voleb v Neratovicích ale ukazují přesný opak.
Za tento efekt je zodpovědná D’Hondtova metoda přepočítávání hlasů na mandáty.
V konkrétním případě nedávných neratovických komunálních voleb bylo v sázce poslední, jednadvacáté, místo zastupitele.
To získal Richard Wiesner jako třetí zastupitel za ODS. Počet hlasů pro ODS dělený třemi byl 2354.
Tento mandát naopak těsně unikl čtvrtému z kandidátky ČSSD Ivanovi Friedovi, členovi Balbínovi poetické strany. Počet hlasů pro ČSSD dělený čtyřmi vyšel 2352.
Znamená to, že ČSSD chybělo pouhých 10 hlasů k tomu, aby měla čtyři zastupitele.
Přitom každý volič měl v těchto volbách 21 hlasů. Takže kdyby jediný volič použil méně než polovinu svých hlasů, byly by poměry sil v zastupitelstvu úplně jiné.
ČSSD by měla 4 zastupitele, ODS dva. Koalice Neratovice jinak a ODS by tak měla nestabilní většinu pouhého jednoho hlasu.
Naopak koalice Neratovice jinak a ČSSD by měla pohodlnou většinu 13 hlasů v zastupitelstvu. K tomu by se zřejmě mohla spolehnout na tichou podporu dvou zastupitelů KSČM.
Mezi takovými dvěma koalicemi je obsahově velký rozdíl v několika pro město zásadních otázkách, a to jak ve vztahu k hazardu, k přístupu k informovanosti voličů či pojetí podpory ekonomiky města, tak například k přístupu k dalšímu osudu městské nemocnice.
Kdyby pak chtěly Neratovice jinak zajistit další pokračování stabilního pravicového vedení města, musely by do koalice přizvat nejen Volbu pro město, ale také TOP 09, což by při konkurenčním vztahu mezi ODS a TOP 09 mohl být problém.
Výsledek ve prospěch vzniku čistě pravicové koalice tak posunul jediný volič, který dal ODS 7 hlasů, nebo z jiného pohledu jediný volič ČSSD, který k volbám nepřišel a nedal jí 10 hlasů potřebných pro získání čtvrtého zastupitele.
S nadsázkou tak lze kandidáta ČSSD Ivana Frieda označit za smolaře těchto voleb, zatímco nového zastupitele za ODS Richarda Wiesnera za klikaře komunálních voleb.