Dění ve městě

Den matek v Mlékojedech – řízky usmaží muži

Dámský klub Bre-berušky zve všechny matky a ženy z Mlékojed i okolí na oslavu Dne matek. Tentokrát bude oslava v hasičské zbrojnici probíhat od 18 hodin v sobotu 18. května, neboť na kalendářní Den matek probíhaly v Mlékojedech staročeské máje.
K tanci a poslechu zahraje harmonikář, pan Zahradníček. Bre-berušky připraví i dobrý dlabanec. Podávat se bude křupavý vepřový řízeček s výbornými brambory na šťouchačku a cibulkou. Ke kávě nebudou chybět ani vyhlášené mlékojedské koláčky.
„Oslavu Dne matek pod názvem Mámy, vy naše české mámy před lety inicioval pan Pepa Vamberský spolu s Karlem Šťastným, Mílou Junkem, Pavlem Novákem, Vaškem Prachařem, Pepou Uhrem, Jiřím Kostelníkem, Tondou Kravcovem, Jardou Šimákem,“ řekla nám „bre-beruška“ Michaela Landová.
„Na programu bylo muzicírování, recitování nebo nějaký umělec z Prahy, jako např. Jiří Helekal, Miloš Nesvadba nebo Jaroslav Suchánek. O muziku se vždy postarala místní kapela Dědci, Franta Bejšák, Pepa Dvořák a Bohouš Petrnoušek nebo harmonikář Břéťa Petřík. Nechybělo ani dětské hudební představení občanského sdružení Rotunda,“ dodala.
„Pánové připravovali i občerstvení a ženy měly na stolech chlebíčky, dortíčky a kávičku a každá dostala i kytičku. Vždy to bylo milé setkání,“ uzavřela Michaela Landová sondu do historie slavení dne matek v Mlékojedech.
Postupem času z hlavních organizátorů zůstala jen hrstka a Den matek se dlouhá léta v Mlékojedech neslavil. Před třemi lety se rozhodly ženy z dámského klubu Bre-berušky tuto oslavu opět vzkřísit.
Letos to tak bude po dlouhé přestávce již třetí „Den matek“ pod taktovkou mlékojedského dámského klubu.
První rok jim hrál Pepa Tomaštík s Jardou Černým. Podávaly se řízky s bramborovým salátem. Nechyběl ani sladký zákusek ke kávě. Další rok hrál oblíbený Láďa Hovorka. Podával se opět řízek s bramborovým salátem i se sladkou tečkou na konec. Program nám obohatil pan Miloš Landa promítáním fotografií z různých vesnických akcí.
Řízky nejen mlékojedským ženám připravují mlékojedští muži, od naklepávání masa den dopředu, přes obalování a smažení, až po výhradně pánskou obsluhu v sále hasičské zbrojnice.
Také letos jsou všechny ženy a matky zvány.

Související články

Back to top button