Dění ve městě

Debaty a spekulace o podzimních komunálních volbách již začaly … na iSoutoku

Platí-li známé rčení, že v Česku se nic neutají, pak v Neratovicích platí dvojnásob. Web iSoutok tak již nyní může ve svém redakčním článku více než spekulovat o komunálních volbách, které proběhnou koncem září nebo začátkem října tohoto roku.
iSoutok část článku věnovanou Neratovicím začíná tím, že „pro voliče budou jména starostky Lenky Mrzílkové i jejího zástupce Tomáše Hrodka možná ještě zajímavější než před čtyřmi lety“, k čemuž ihned dodává: „uskupení (Neratovice jinak) podle našich zdrojů již jako celek nefunguje.“
Následně iSoutok spekuluje, že starostka Lenka Mrzílková bude kandidovat za STAN (Starostové a nezávislí).
Tento scénář se skutečně jeví jako nejpravděpodobnější, neboť to byli právě „starostové“, kteří umístili paní starostku na kandidátku TOP09 v krajských i parlamentních volbách. Neratovice jinak tak nebudou muset shánět více než 900 podpisů nutných pro kandidaturu sdružení nezávislých kandidátů v Neratovicích.
Lákání zastupitelů zvolených v roce 2010 na kandidátce Neratovice jinak, o kterém iSoutok hovoří, opravdu probíhá. Zatímco TOP09 by ráda na svoji kandidátku umístila Romana Kroužeckého, ČSSD má zájem o Michaelu Landovou.
Místostarosta Tomáš Hrodek má prakticky jistotu, že bude lídrem kandidátky ODS.
Zajímavým aspektem článku je mediální bodyček uštědřený zastupiteli za TOP09 Aleši Kocourkovi. Autor článku ho nejprve označuje za nestraníka, ačkoliv byl členem TOP09 již v roce 2010, aby pak čtenářům naznačil, že se bude stěhovat mimo Neratovice.
Podle našich informací Aleš Kocourek o tom, že by nekandidoval v letošních komunálních volbách v Neratovicích, neuvažuje a kandidovat nepochybně bude.
Vzhledem k blízkosti redakce iSoutok ODS se tak jedná spíše jen o další projev rivality mezi ODS a TOP09 na pravici, ačkoliv jsou obě tyto strany součástí vládní koalice na neratovické radnici.
Vedle toho iSoutok zajímá také dění v neratovické ČSSD, kterou redakce iSoutoku rozdělila na „mladé pušky“ a „matadory“.
K tomu ji zřejmě vedl těsný výsledek hlasování o volebním lídrovi ČSSD pro letošní komunální volby. Tím se nakonec minulé pondělí stal v tajném hlasování Pavel Šanda (autor tohoto článku), podporovaný spíše mladší částí členů neratovické ČSSD.
Ovšem mluvit o souboji „mladé pušky“ versus „matadoři“, jak činí iSoutok, je přinejmenším přehnané a dost možná je otcem myšlenky přání.
Kromě toho iSoutok očekává opětovnou kandidaturu tradičních uskupení neratovické komunální politiky – „sportovců“ v čele s Ivanem Šekýřem, Volby pro město v čele s bývalým starostou Miroslavem Lidem, KSČM v čele se zastupiteli Miloslavem Mišnerem a Hanou Vojtovou a provozovatelky webu Neratky.cz Anny Spěváčkové.
Ta Neratovinám svoji kandidaturu potvrdila, ačkoliv ještě není rozhodnuto, zda půjde o kandidátku Strany zelených či sdružení nezávislých kandidátů, které v minulých volbách neslo název Změna pro Neratovice.
Velkou neznámou je pro mnohé případná kandidatura ANO v Neratovicích. Z jejích členů je v Neratovicích nejznámější zpěvák kapely Plus Zdeněk Tesař.
Článek iSoutoku spekuluje takto:
„Existují náznaky o vzniku Hnutí ANO z kruhu neratovických podnikatelů, jejichž představou je zvýhodňování místních firem ve veřejných zakázkách. A to přesto, že takové konání současné zákony neumožňují. Tedy legální cestou.“
V současnosti víme o dvou dalších skupinách neratovických občanů, kteří zvažují vytvoření vlastní nezávislé kandidátky.
Můžeme se tak na podzim dočkat překvapivě pestré nabídky volebních uskupení, ale také řady překvapivých jmen na tradičních kandidátkách.
Celý článek na iSoutok: Strany si již chystají kandidáty na starosty. Kdo nám povládne?

Související články

Back to top button