Dění ve městě

Kterak jsem vyrazil na farmářské trhy v Neratovicích

 Je květen a začíná sezóna farmářských trhů. Naštěstí nám je současná situace nezhatila, a tak opět můžeme nakupovat kvalitní potraviny, a namísto velkých korporací podpořit české pěstitele, pekaře, řezníky a další, kteří své řemeslo dělají poctivě, a není jim lhostejné zdraví spotřebitelů.

Doslechl jsem se, že u nás v Neratovicích se trhy konají ve čtvrtek. 

I sedl jsem na kolo, tradiční náš dopravní prostředek, a vyjel. Když jsem dorazil na velké parkoviště naproti společenskému domu, viděl jsem tam tři prodejce s různými květinami a sazenicemi. 

Povídám si, že trhy jsou tedy asi na parkovišti naproti vlakové zastávce. Tam však kromě zaparkovaných aut nebylo nic. Začal jsem si připouštět myšlenku, že ,,farmářké trhy“ byly asi ty tři stánky s květinami. No, jako žert by to nebylo špatné.

Přemýšlel jsem dál, a podivil se také času konání. Čtvrtek dopoledne. 

Kdo asi může přijít ve čtvrtek dopoledne? Důchodci, matky na mateřské, pár zdejších vysokoškoláků, kteří zrovna nemají přednášky… Připouštím, že zrovna letos nás ve školách a zaměstnáních není vícero, ale stejně…

Přestal jsem se tedy divit tomu, že na trzích chybí prodejci i kupující. 

Kupující jsou v práci, a prodejci, vyjma tří statečných, u nás tedy nemarní svůj čas. Škoda, že tato úvaha neprošla hlavou těm, kteří trhy organizovali.

Shovívavě si tedy řekněme, že jsou to trhy spíše pro farmáře samotné, neboť si tam můžete zakoupit květiny a zemědělské plodiny ve formě sazenic, a dopěstovat doma sami, podle své chuti.

Oproti tomu, na blízkém Mělníku můžete každou sobotu dopoledne navštívit farmářské trhy, na kterých nechybí domácí zelenina, maso i pečivo. Dále tam můžete koupit například koření, látkové šátky, pletené košíky, či knihy a gramodesky ze Želvího doupěte. A protože Mělník je (mimo jiného) městem vína, nabízí se i tekutá réva od tamějších vinařů.

Další farmářské trhy, které jsou, hned po Mělníku, k nám nejblíže, konají se v Dolních Počernicích, či v Praze Kobylisích. 

Směl-li bych do toho našim radním ,,kecat,“ zvolil bych pro zdejší trhy jeden z dnů víkendu, a dal jim možná lepší propagaci. Ačkoliv chápu, že ty letošní se jim opravdu propagovat nechtělo.

Mělnické farmářské trhy

Související články

Back to top button