Zastupitelstvo

Zastupitelstvo Říčan se v obdobném sporu s bytovým družstvem jako v Neratovicích rozhodlo neodvolat a byty převedlo


Minulou středu Zastupitelstvo města Neratovice řešilo otázku, zda má město stáhnout ústavní stížnost v rámci sporu města s Bytovým družstvem Na Výsluní. Nakonec pro stažení hlasovalo jen 8 zastupitelů a usnesení tudíž neprošlo.

Jedná se o naplnění smlouvy, které město uzavřelo s bytovým družstvem před více než 20 lety, která městu ukládá převést bytový dům postavený s pomocí města částečně z peněz státní dotace na rozvoj bydlení na bytové družstvo za symbolickou jednu korunu.

Obdobní případy jsou v celé řadě měst a v mnoha z nich došlo k obdobnému sporu jako v Neratovicích. Říčany se stejně jako Neratovice rozhodly spolehnout se na rozhodnutí soudu.

Zatímco neratovická radnice se po rozhodnutí okresního soudu odvolala ke krajskému soudu, následně podala dovolání k nejvyššímu soudu a nedávno na základě rozhodnutí rady města podala i stížnost k Ústavnímu soudu, Říčany se tomuto soudnímu maratónu vyhnuly.

V září loňského roku totiž zastupitelstvo města Říčany jedenácti hlasy rozhodlo o tom, že se město neodvolá proti rozsudku prvoinstančního soudu pro Prahu východ. Třicet jedna bytů v č. p. 1910 na Komenského náměstí bude převedeno za symbolickou cenu 100 Kč podle smluv uzavřených v roce 2002.

Řada měst řeší stejný problém jako Říčany. Některá nechávají smlouvy budoucí prověřit soudy, jiná byty převádějí. Rešerše města Říčany zjistila, že například Holice, Třebechovice pod Orebem, Vrchlabí i jiná města nakonec byty na základě ne zcela bezvadných historických smluv převedla.

Jak je vidět, v některých městech to šlo i bez soudu, někde stačila jedna soudní instance. V Neratovicích musela kauza projít třemi soudy a nyní je až u soudu ústavního.

Podle vyjádření zástupců města na zasedání zastupitelstva už to naštěstí bude poslední instance a město k mezinárodním soudům tento případ nepožene.

Související články

Back to top button