Politika

Nízké mzdy v Neratovicích

Hned dvě zprávy týkající se vše mezd se v tomto týdnu objevily v médiích. Týkají se také místních zaměstnavatelů – například Spolany Neratovice, pobočky České pošty či prodejny řetězce Albert.
V prvním článku srovnával server dotyk.cz mzdy ve 183 velkých společnostech. Mezi podniky v chemickém a gumárenském odvětví byla Spolana z 16 vybraných podniků dvanáctá. Průměrná měsíční hrubá mzda, včetně odměn, bez započtení top managementu byla ve Spolaně v loňském roce 24 349 Kč.

Ještě hůře platí Česká pošta, u níž byla průměrná měsíční mzda včetně odměn jen 23 782 Kč.

Z obchodních řetězců působících v Neratovicích byla průměrná hrubá mzda DM drogerii, a to 30 442 Kč, a nejhůře platila Billa, konkrétně 20 539 Kč.

Druhý článek, který vyšel v sekci Ekonomika severu idnes.cz, se zase týká zaměstnanců prodejny Albert vlastněnému společností Ahold.

Zaměstnanci dostali jako „vánoční dárek“ poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup kde jinde než v prodejnách Albert.

Podle odborů je průměrná mzda prodavaček a pokladních v obchodech Albert 12,5 tisíce korun, což je jen těsně nad minimální mzdou a fakticky se rovná pracující chudobě. A to se na tuto úroveň „vyšplhala“ po té, co odbory na jaře prosadily alespoň 3% zvýšení mezd.

Společnost Ahold tvrdí, že průměrná mzda je o 3 tisíce vyšší. Nicméně šéfka Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) kontrovala výplatní páskou zaměstnance, který pro společnost pracuje od roku 2010, s částkou 10 643 Kč čistého.

Není divu, že poukázka na nákup ve výši 300 Kč zaměstnance řádně popudila.

Související články

Back to top button