Politika

Dvě stovky neratovických učitelů by si měly od září platově polepšit o 1300 – 1500 Kč

V neratovických veřejných školách pracuje kolem 200 pedagogických pracovníků. Ti všichni by se měli dočkat významného zvýšení mezd od začátku nadcházejícího školního roku. Začínající učitelé si polepší zhruba o 1300 Kč měsíčně. Zkušení učitelé pak o 1500-1600 Kč.Celkové navýšení mezd o 8 % a tarifních mezd o 6 % je výsledkem souboje mezi ministerstvem financí na jedné a ministerstvem školství a školskými odbory na straně druhé, který probíhal přinejmenším od začátku roku.

Zatímco ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO) bylo ochotno přistoupit na 5% růst mezd až od ledna 2017, školské odbory a ministerstvo školství pod vedením Kateřiny Valachové (ČSSD) požadovaly 10% nárůst mezd od září 2016.

Výsledek vyjednávání je mnohem blíže požadavkům učitelů a učitelek než Babišova resortu nejen díky tomu, že se na jejich stranu postavil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), ale v rámci kampaně #KonecLevnychUcitelu také důsledkem hrozby stávkou učitelů, která by zejména krátce před krajskými volbami byla pro ANO jistě nemilou záležitostí.

Zvýšení platů učitelů ale není dobrou zprávou jen pro neratovické pedagogy a jejich rodiny, ale potenciálně také pro místní živnostníky a podnikatele, neboť toto opatření navýší kupní sílu obyvatel ve městě přinejmenším o 3 miliony za rok.

Související články

Back to top button