Kultura

Romská muzikantka Olga Fečová, která působila i v Neratovicích, byla navržena na státní vyznamenání

Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Informoval o tom server Romea.cz.

Ta mimo mnoho dalších aktivit žila a působila také v Neratovicích, kde má i svou rodinu. V roce 1996 zde založila a pak vedla soubor Čhavorikaňi luma, romsky Dětský svět, kterým prošla řada nejen romských dětí z Neratovic.

Čhavorikaňi luma

„Olina Fečová soubor založila spolu se svým manželem Jožkou Fečem, který byl vynikající muzikant. Jako soubor jsem vystupovali všude možně, buď se zpěvem, tancem či muzikálem „Šestnáct krutých pravd,“ který napsal právě její manžel,“ řekla Neratovinám Míňa Grundzová, která jako dítě v souboru několik let působila a Olgu Fečovou dobře zná.

„S muzikálem jsme jezdili po celé republice. Premiéra byla v Divadle v Dlouhé, ale vystupovali jsme například i na Pražské hradě pro prezidenta Havla. Často jsme chodili i do Jedličkova ústavu udělat dětem radost naším vystoupením. Nebo jsme psali menší knížku na téma války,“ pokračovala.

Ničeho se nebála

„Olina se starala o vše, co jen šlo. Šila kostýmy na každé představení, vařila. Všichni jsme jí říkali babičko. Do souboru chodili jak romské, tak české děti.
Olina přežila i 2. světovou válku jako malé dítě se s rodinou schovávali v lese. V 70 letech si udělala řidičák. Je to ženská pro všechno. Maturovala v 60 letech. Starají se o děti, pěstounskou péči mají i její dvě dcery. Teď i vlastně šili roušky pro potřebné.“

„Olina je člověk, který se ničeho nebojí, jde do všeho, co jí zdraví dovolí. Díky ní jsme v té době měli vše, co jsme chtěli. Dokonce i autobus s řidičem, který nás vozil sem a tam po představeních.“

„Spojovala světy, nesnášela rasismus, brala děti z ulice, aby jim ukázala lepší svět. Snažila se, a myslím to dělá i teď, aby nás lidé respektovali.“

Neratovice mohou být určitě hrdé na práci, kterou Olga Fečová v našem městě odvedla. A držme jí palce, ať získá státní vyznamenání, které si nepochybně zaslouží.

Kroužek Čhavorikaňi luma z Neratovic

Související články

Back to top button