Kultura

Neratovický minikvíz ⑥: Správné odpovědi

V neděli 7. června jsme zveřejnili otázky šestého neratovického minikvízu, v němž jste mohli vyhrát dvě vstupenky na filmové představení v Divadle Za plotem v pražských Bohnicích.

Nyní přinášíme správné odpovědi na všechny čtyři otázky, na které jsme se v kvízu ptali.

Otázka 1: Jaká je průměrná šířka řečiště Labe v Neratovicích? 

Šířka řečiště Labe v Neratovicích je dost rozdílná v různých částech toku. Nejčastěji se udává jako průměrná šířka řečiště Labe v Neratovicích 97 metrů.

Správná odpověď: 97 metrů


Otázka 2: Jaká byla v Neratovicích volební účast v posledních krajských volbách?

Poslední krajské volby se konaly v roce 2016. V krajských volbách bývá tradičně nízká účast voličů. V roce 2016 to ve Středočeském kraji bylo jen 34,76 % voličů. V Neratovicích pak volební účast bývá podprůměrné, a i v těchto volbách byla pouhých 28,42 %.

Správná odpověď: 28 %


Otázka 3: Kterou z těchto knih NENAPSAL František Palacký, který prožil významnou část života v Lobkovicích? 

Mezi historická díla Františka Palackého patří Staří letopisové čeští od roku 1378 do roku 1527, Geschichte von BöhmenDějiny národu českého v Čechách a v Moravě, Pomůcky ku poznání řádů zemských království Českého v druhé polovině XIII. století, Pomůcky ku poznání staročeského práva i řádu soudního, Přehled současných nejvyšších důstojníků a ouředníků zemských i dvorských v královstvím Českém, od nejstarších časův až do nynějška, Popis království Českého – soupis všech obcí v Čechách se základními údaji či
Stručné dějiny Prahy (Skizze einer Geschichte von Prag).

Dvojí rozmlouvání o jazyce českém je však dílem Josefa Jungmanna.

Správná odpověď: Dvojí rozmlouvání o jazyce českém


Otázka 4: Kolik železničních stanic a zastávek je na území Neratovic? 

Vedle neratovického nádraží jsou v Neratovicích železniční zastávky Neratovice-město (u náměstí), nově zřízená zastávka Neratovice-sídliště (u kopečku Miluji) a zastávka Lobkovice z lobkovického hřbitova. Jenže na území města Neratovice se navíc nachází ještě jedna zastávka, která obsluhuje úplně jinou obec, a to zastávka Chlumín na trati do Kralup nad Vltavou. Tu najdeme mezi Korycanami a Chlumínem, avšak ještě na území Korycan, které jsou součástí Neratovic.

Správná odpověď: 5


Na další minikvíz se můžete těšit již brzy …

Související články

Back to top button