Kultura

Máj na kopci Miluji bude letos komorní

Prvního května se na kopci Miluji každoročně odehrává krátké avantgardní představení, týkající se jednoho z našich největších básníků, Karla Hynka Máchy, a jeho nejslavnějšího díla, Máje.

Pravidelně ho připravuje zdejší herečka Míša Zoulová s partou nadšených kolegů.

Letos, kvůli současným bezpečnostním opatřením, bude představení velmi komorní. Míša ho odehraje pouze s kolegou a kamarádem Jakubem Skalákem, pro sedm zvaných diváků. Autorka Vás však srdečně zve na příští ročníky této tradiční kulturní akce. Nutno ještě podotknout, že představení je každý rok jiné.

O Karlu Hynku Máchovi, velikánovi naší literatury, by se dalo psát hodiny a hodiny. Však to také mnozí učinily. Například K. Jánský (Karel Hynek Mácha-život uchovatele lásky), M. Koloc (Rozličné cesty K.H. Máchy po hradech spatřených), J. Padevět (Cesty s Karlem Hynkem Máchou), O. Králík (Demystifikovat Máchu: tři studie) a mnoho dalších děl o životě i tvorbě Máchově je zvídavému čtenáři k dispozici.

Máj je medidtativní skladbou, která se opírá o motivy lásky, přírody, vlasti, a jehož myšlenkové zázemí se dotýká otázek filozofických a metafyzických. 

Ve své době byl Máj kritikou a cenzurou nepochopen a nepřijat. Byla mu vytýkána absence národního apelu (byla totiž doba Národního obrození) a kontroverze postav, i některých myšlenek.

Mácha si ho dokonce musel nechat vydat sám, na vlastní náklady. Několik let po jeho smrti se však dílo dočkalo docenění, a dnes je jednou z nejvydávanějších českých knih. A to i v zahraničí.

Související články

Back to top button