Kultura

Již tento víkend na mělnickém vinobraní vystoupí legendy českého rocku 90. let i britské nové vlny let 80.

O tomto víkendu (27.-29.9.) se můžeme těšit na tradiční mělnické vinobraní. Velká část vinobraní bude tentokrát zdarma.
Vinný trh na Náměstí míru, řemeslné tržnice, skupiny historického šermu, spousta stánků s pochutinami a oblíbeným burčákem, pouťové atrakce, to vše můžete letos navštívit zdarma. Vstupné v ceně 280 Kč se vztahuje pouze na prostory, kde bude probíhat hudební produkce (především náměstí Karla IV.).
Největším tahákem pátečního programu budou pravděpodobně Wanastovi Vjecy, dnes již česká rocková klasika.
Kdo se smíří se skutečností, že kapelu opustil zakládající člen, baskytarista P.B.CH., že Robert Kodym již není oním novoromantickým princem, jakým býval v devadesátých letech, ale spíše sešlým rockovým strejdou a že jeho proslovy mezi písněmi jsou více než trapné, bude odměněn nostalgickým rozjímáním i slušným rockovým nářezem.
Po zkušenosti s koncertem „Wanastovek“ na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava musím říci, že Kodymův charakteristický vokál s léty svou sílu vůbec neztratil a tradiční spoluhráči bubeník Štěpán Smetáček, kytarista Tomáš Vartecký i nový basák Radek Havlíček za Kodymem ve svém nasazení také nezaostávají.
Nové skladby lze sice při srovnání se starším materiálem skupiny označit za slabší. Wanastovi Vjecy nás však o své, mnohdy zlidovělé, hity jistě nepřipraví a pravděpodobně jim budou věnovat větší část svého mělnického vystoupení.
Na zmiňovaném ostravském festivalu do svého koncertního repertoáru zařadili dokonce i několik písní Kodymovy druhé (o něco slavnější) skupiny Lucie. Máme se tedy jistě na co těšit.
Jak už to na velkých hudebních akcích chodívá, zajímavé položky programu se často překrývají. Wanastovi Vjecy by měly začínat ve 20:00. Vinná scéna na Náměstí míru by nám měla představit další legendy českého rocku, o něco alternativnější Našrot v čele se zpěvákem Petrem „Hrabošem“ Hrabalíkem. Jedněm ze zakladatelů českého hard-core je v programu přidělen startovní čas v 20:30.
Krom již zmíněných skupin se můžeme v pátek dále těšit na punkery SPS, holandské rockery Divine Rebellion či na AC/DC revival.
Sobotní hudební line-up představí britskou novovlnou hvězdu Sigue Sigue Sputnik, zpěvačku Ivu Frühlingovou, punk pro děti Kašpárek v rohlíku, britskou punk rockovou kapelu Sham 69 nebo tlačenku českého mladého středního proudu Charlie Straight.
Na country scéně (Palackého náměstí) vystoupí například Ivan Mládek. Vinná scéna představí písničkáře Jima Čerta a oblíbeného knížete pornofolku Záviše.
V programu druhého dne vinobraní nesmí také chybět tradiční průvod krále Karla IV. a jistě velkolepý ohňostroj.
Nedělní program uzavře letošní vinobraní vystoupením slovenských Iné Kafe, skupiny Lety mimo, která se nám nedávno představila na neratovickém festivalu v letním kině (hlavní scéna) či slavného Spirituálu Kvintet (country scéna).
Vinná scéna v neděli nabídne například vystoupení dalších punkáčů Kohout plaší smrt. Zhlédnout můžeme také produkci dalších revivalů. Půjde o Smokie revival a také revival skupiny Nirvana, která v těchto dnech slaví 22 let od vydání své nejslavnější desky Never mind.
Po dobu vinobraní by měla být z Neratovic na Mělník posílena autobusová doprava. Ty, kdo se chystají na vinobraní vyrazit vozem, pořadatelé upozorňují na možné problémy s parkováním. Centrum bude po dobu svátku vína uzavřené, proto bude lepší auto nechat v okrajových lokalitách Mělníka.
CELÝ PROGRAM MĚLNICKÉHO VINOBRANÍ
Sigue+Sigue+Sputnik wv-turne

Související články

Back to top button