Komunální politika

Zasedání zastupitelstva (kapitola druhá): Kontroverze kolem druhého místostarosty

V dalším bodě se hlasovalo o počtu místostarostů a členů rady. Zatímco počet členů rady města nevyvolal žádnou kontroverzi a stejně jako v minulém volebním období byl určen na sedm, počet místostarostů se stal předmětem debaty.
Také v tomto bodě nejprve vystoupili zastupitelé za ČSSD. Jaroslava Soukupová vyjádřila podiv nad tím, že si město dosud vystačilo s jedním místostarostou. Jozef Hornák vyjádřil pochybnosti, zda bude mít na neuvolněného místostarostu navržený Tomáš Hrodek dostatek času se řádně této funkci věnovat. Pavel Šanda pak vystoupil s tím, že dává větší smysl mít dva uvolněné místostarosty, pokud agenda radnice opravdu natolik narostla, a že druhý neuvolněný místostarosta v takovém případě není řešením.
V podobném duchu vystoupili následně také zastupitelé za Společně pro Neratovice a KSČM. Z občanů pak vystoupila Anna Spěváčková, která kritizovala dosavadního místostarostu Hrodka (ODS) za to, že od té doby, kdy se stal neuvolněným místostarostou, neodvedl prakticky žádnou práci. Dále pak prohlásila, že 2,5 milionu, což podle ní budou náklady na druhého místostarostu, se dají využít pro město lépe.
Pak přišla na řadu volba starosty. Jedinou kandidátkou byla dosavadní starostka za Neratovice jinak Lenka Mrzílková, která získala 18 z 21 hlasů zastupitelů. Hlasovala pro ni tedy i většina opozice, která tak vyjádřila respekt k tomu, jak voliči hlasovali ve volbách.
Na první místostarostku byla opět jediná kandidátka, a to Markéta Rajchertová za Neratovice jinak. Také ona prošla hladce, když získala 17 hlasů.
Také na druhého, tedy neuvolněného, místostarostu byl navržen pouze Tomáš Hrodek za ODS. Získal 13 hlasů, což znamená, že pro něj hlasovali pouze koaliční zastupitelé. Opoziční zastupitelé svých hlasováním zřejmě vyjádřili nesouhlas se zřízením postu druhého neuvolněného místostarosty.
Do rady města byli zvoleni Kateřina Kořanová (18 hlasů), Vlastimil Dominik (18 hlasů) a Marek Lenc (15 hlasů) za Neratovice jinak a Richard Wiesner (13 hlasů) za ODS.

Související články

Back to top button